statystyki

Tymczasowe zlecenia pełne nieprawidłowości

autor: Tomasz Zalewski19.05.2014, 16:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Z zatrudnienia tymczasowego najczęściej korzystają młodzi ludzieźródło: ShutterStock

Na 163 agencje pracy tymczasowej, które zostały skontrolowane w 2013 r. przez okręgowe inspekcje pracy, aż 11 działało nielegalnie.

Ze względu na liczne sygnały o naruszaniu praw osób świadczących pracę tymczasowa Państwowa Inspekcja Pracy we wszystkich swoich okręgach prowadziła w ubiegłym roku kontrole agencji zatrudnienia oraz tzw. pracodawców użytkowników (firmy, na rzecz których świadczą pracę osoby kierowane przez agencje). W sumie sprawdzono 163 agencje i 186 przedsiębiorstw korzystających z ich usług.

Nieprawidłowe kontrakty

Z danych PIP wynika, że w kontrolowanych firmach aż 40 proc. pracowników tymczasowych świadczyło pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Inspektorzy sprawdzili, czy podpisany kontrakt był uzasadniony charakterem zadań oraz sposobem ich realizacji. Okazało się, że co czwarta ze sprawdzanych umów była zawarta nieprawidłowo. W ocenie PIP nadużywają zatrudnienia o charakterze cywilnoprawnym i tym samym pozbawiają osób zainteresowanych pracą zabezpieczenia, które dają im przepisy prawa pracy.

Dane uzyskane przez inspekcję pokazują, że w stosunku do osób mających tymczasowe zatrudnienie naruszane są także przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzeń. Tego typu przypadki wykazano w co czwartej kontrolowanej agencji. W sumie należnych pensji i innych składników uposażenia nie wypłacono 86 osobom na kwotę ponad 46,1 tys. zł. Natomiast nieterminowe wypłacanie świadczeń stwierdzono w 97 przypadkach (ponad 89,5 tys. zł).


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane