Koniec szybkich zwolnień z pracy. Nie będzie dwutygodniowego wypowiedzenia

autor: Artur Radwan, Łukasz Guza18.03.2014, 07:05; Aktualizacja: 07.09.2014, 11:14
Praca

Propozycje zmian, które zapowiedział resort, zakładają m.in. ograniczenie czasu trwania umów terminowych.źródło: ShutterStock

Zatrudnieni na czas określony zyskają dłuższy okres wypowiedzenia. Taki będzie skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • PIK(2014-03-27 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    Oho, juz sie zaczyna płacz prywaciarzy, dadzą złotówkę więcej to będą musieli iść pod most. Cieszy wyrok Trybunału, 1 miesiac, to wystarczajaco duzo czasu zeby spróbować sie rozejrzeć za czymś nowym, wiadomo, kwestie zmiany mieszkania itd. itd. Prawda jest taka, ze jak sie ma dobrego pracodawcę, to nikt nie kombinuje ze zmienianiem roboty, jak prywaciarz dusigrosz jezdzi mercedesem, a płacze ze za złotówke wiecej bedzie musiał spać na dworcu to smiech na sali. Wszyscy krzyczą na Unię, ale w kwestie prawa pracy i ochrony pracowników to tylko Unia może coś wymusić na polskich prywaciarzach. trzeba brac pod uwage jedno: TYLKO PRZEPIS PRAWA MOŻE ZMUSIĆ PRACODAWCĘ DO GODZIWEGO PŁACENIA i TRAKTOWANIA PRACOWNIKOW, PONIEWAŻ TAM GDZIE NAJWAZNIEJSZY JEST ZYSK, TAM ZAWSZE BEDZIE POKUSA KOMBINACJI I NIE MA CO LICZYC NA MORALNOŚĆ PRACODAWCY.
    Partia która byłaby w stanie zaproponować zwiekszenie obrony pracowników i podwyzke minimalnej- wygrywa wybory na starcie.

    Odpowiedz
  • yes(2014-03-19 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    a umowy pełowo zwiazkowe jak beda jeszcze szalec w pl długo

    Odpowiedz
  • Boguś(2014-03-25 00:25) Zgłoś naruszenie 00

    uwiazani to bedziemy ustawa o elastycznym czasie pracy

    Odpowiedz
  • Jan(2014-03-23 02:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sądzę ,że P.007 tak się poświęca dla narodu i skrajnie ubogiego społeczeństwa, że aż mu pot z czoła kapie

    Odpowiedz
  • Sebastian(2014-03-18 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    Firmy zdają się nie dosztrzegać że zmieniają się warunki ich funkcjonowania. W ciągu kilku lat to oni będą zabiegać o pracowników. Nie dostrzegają też że działają w systemie społecznym, w którym pracownik to także członek własnej rodziny, którą zakłada co jest ważne dla całego społeczeństwa i także państwa polskiego. Osoba która nie ma trwałej pracy nie zdecyduje się świadomie na założenie rodziny, nie mając pewności że jest w stanie zagwarantować jej warunki życiowe. Przedsiębiorstwa które nie oferują stabilnej pracy nie powinny być godne zatrudniania pracowników, nie powinny mieć prawa do zatrudniania osób i niech trwają w swoich małości i sami właściciele czy kierownicy niech wykonują potrzebną im pracę po godzinach.

    Odpowiedz
  • wojtek(2014-03-18 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby tylko te zlotowki zamienic na euro to by bylo calkiem niezle. Mocno mysle o wyjezdzie z PL, aktualnie gromadze srodki na lokatach z Getin. Jak patrze ile moge odlozyc to nie napawa mnie to optymizmem

    Odpowiedz
  • Waga(2014-03-21 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Długie okresy wypowiedzenia korzystne są tylko dla pracownika. Gdy pracownik chce szybko odejść z firmy to idzie do sprzedajnego lekarza i otrzymuje lewe zwolnienie L4 i w czasie wywiedzenia pracuje bez umowy u nowego pracodawcy. Kontrola wykorzystania zwolnienia przez ZUS jest fikcją bo ZUS wysyła do pracownika informacje o zamiarze kontroli, a listu można przecież nie odebrać.

    Odpowiedz
  • Obatel(2014-03-18 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do Kadrowej:
    rzeczywiście, "biedni pracownicy związani paskiem wypowiedzenia" nie będą pracować przymusowo tylko pójdą na zwolnienie lekarskie, za które zapłaci niechciany przez nich pracodawca. Jakoś mało wierzę w porozumienie stron.
    Szczerze trzymam kciuki za Pani pozytywne doświadczenia.

    Odpowiedz
  • rynek(2014-03-18 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Polska wspiera 'HAMERYKĘ" we wszystkim co się da..To tak może i przepisy zaczęły by tak dorastać do tej " Ameryki "? Tam pracodawca zarządza swoją firmą i decyduje kto i na jak długo jest zatrudniony.Jak nie pasuje bo zwyczajnie się nie nadaje lub złodziej, to szef wyrzuca w chwili powzięcia takiej informacji z firmy. U nas firmy służą do opłacania podatków i oczekuje się jeszcze socjalnego wsparcia. Dziś w Polsce mamy KAPITALIZM ..Tyle ,że właściciel ma za Państwo realizować : zatrudnienie, opiekę i najlepiej,żeby jeszcze dożywotnio zatrudniał!! Gdzie rola Państwa? Gdzie? Nasz rząd kompletnie staje się bezradny, sprowadza się to tylko do wykonywania zarządzeń UE..Co kompletnie rozmija się z obecną rynkową rzeczywistością..Dla pracowników zatrudnionych w takim wydłużonym systemie też nie lada gratka..Uwięzieni w przypadku pozyskania korzystniejszej oferty pracy..Bez sensu..Sens tylko dla Państwa, które winno dbać o interes obywateli ..

    Odpowiedz
  • też kadrowa(2014-03-18 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Do kadrowej:
    nie bardzo jest możliwość zawierania krótkich umów na czas określony, bo 3-cia z mocy prawa przekształci sie na czas nieokreślony...

    Odpowiedz
  • emerytka(2014-03-18 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego Pani pobierającą emeryturę ma pracować jak normalny pracownik?
    To chyba paranoja, żeby brać emeryturę i jeszcze żądać 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia !

    Odpowiedz
  • mała(2014-03-18 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron nie masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez okres 3 miesięcy dla niektórych osób to bardzo wiele

    Odpowiedz
  • obywatel(2014-03-18 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze nie widziałam pracodawcy, który nie zgodziłby sie na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, gdy pracownik chce odejść, bo po co trzymac kogoś, kto i tak nie będzie sie angażował w pracę, to chyba logiczne...

    Odpowiedz
  • obywatel(2014-03-18 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    porównywanie pracownika (człowieka) do bułki 1 sklepie!!! no super!!!, ciekawe, czy ten kto tak napisał chciałby tak zostać potraktowany, to załosne. To co robią teraz pracodawcy z pracownikami to się w głowie nie mieści, potrafią wymusić na innych pracownikach bojących sie o własną posadę zeznania obciążajace innego pracownika jesli tego drugiego chcą zwolnić. Popieram wypowiedź kadrowej. Od razu czuć doświadczenie w wypowiedzi

    Odpowiedz
  • obywatel(2014-03-18 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    pracodawcy i tak mają coraz większe prawa a gdzie tu ochrona interesu pracownika, który tyra jak wół roboczy przez 12 lat na dobro pracodawcy , a pracodawca po tym okresie może mu "podziękować" za dwutygodniowym okresm wypowiedzenia , przy umowie na czas określony. Przeciez jak ktoś chce rozwiazać wcześniej umowę, to zawsze moze się porozumieć i w tym trybie rozwiazać umowę

    Odpowiedz
  • Kadrowa(2014-03-18 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    ktostam:
    Ludzie to nie bułki pragnę zauważyć i nie pionki na szachownicy, które sobie można poprzestawiać bo mi-się-tak-podoba.

    Niestety obraz zrównoważonych i sympatycznych pracodawców kreowany w tych komentarzach jest mocno przesadzony. Najczęściej lubią oni przestawiać ludzi jak im zysk dyktuje. A luzie to żywe istoty pragnę zauważyć.

    Okres wypowiedzenia dla wszystkich rodzajów umów taki sam to sprawiedliwe. Umowa na czas określony i tak rozwiązuje się sama jeśli strony jej nie chcą więc nie ma problemu zawierajcie krótsze umowy. A jak pracownik chce się zwolnić wystarczy powiedzieć: "Nie chcę u Ciebie pracować nie będę lojalny i wydajny" - chyba nikt takiego zatrzymywać nie będzie. I nie wiem z jakich powodów komuś mogłoby ni pasować porozumienie stron?
    Więc nie kreujcie tu wrażenia że zaraz upadnie mnóstwo firm, a biedni pracownicy związani paskiem wypowiedzenia będą pracować przymusowo.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-03-18 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    W firmach produkcyjnych argument, że trzeba szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe ma sens. Ale w tzw. budżetówce chyba nie bardzo. Np. wyższa uczelnia zatrudniająca na czas określony wynoszący np. (1. umowa) 3 lata, a potem (2. umowa) 17 lat - chyba nie jest w porządku? Przez 3 lata firma mogła się przyjrzeć pracownikowi i ewentualnie się z nim pożegnać, więc ta druga umowa to kpina z pracownika i właściwie z przepisów, bo nie taki była zamysł ustawodawcy, prawda? I tylko nie powtarzajcie argumentu, że jak się coś komuś nie podoba, to może odejść (szybko, bo w 2 tygodnie). Pozostawanie w jakiejś firmie jest wypadkową wielu czynników, nie tylko zadowolenia lub nie z warunków w niej panujących...

    Odpowiedz
  • EM(2014-03-19 00:44) Zgłoś naruszenie 00

    Boże w jakim ja kraju żyje? uważam że 3 miesięczne wypowiedzenie jest ok dla pracowników pracujących w takim okresie że nabywają takie prawo, pracownicy na czas określony - nikt nie mówi że dostaną od razy 3 miesiące tylko będą je z czasem nabywać co będzie zachęcało do umów na stałe które z punktu widzenia pracownika maja ogromne znaczenie a dla pracodawcy niewiele to zmienia (przykład - ja pracowałem 3 lata na takich umowach w jednej firmie w której pracuję nadal już na umowie stałej ale przez te 3 lata nie mogłem albo inaczej miałem problem w otrzymaniu kredytu na np. telewizor zarabiając 4krotnie więcej niż moja żona która dostawała te raty bez problemu ) a jeżeli chcesz iść do innej firmy to możesz z zachowaniem 1m wypowiedzenia to kwestia dogadania ale masz 3m wypłatę

    Odpowiedz
  • Pan Kleks(2014-03-18 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Bubuś, takiee argumenty mają rację bytu powiedzmy przy pierwszej umowie. W sytuacji, gdy ktoś przepracował na podstawie umowy na czas określony 3 lata, po czym dostaje kolejną umowę na czas określony pokazuje, że to po prostu wykorzystanie pracowników. Argument o wolności wyboru jest całkowicie niedorzeczny. Pracownik ma wybór, albo przyjąć warunki narzucone, albo nie pracować.

    Odpowiedz
  • ss(2014-03-19 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli nie stać ciebie na pracownika to nie zatrudniaj, takie trudne to do zrozumienia. Niech sami szefowie pracują, tak narzekają.

    Odpowiedz