statystyki

W jakich sytuacjach urzędnik ma prawo do trzynastki

autor: Artur Radwan21.02.2014, 06:50; Aktualizacja: 21.02.2014, 08:21

Teoretycznie pełne wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom państwowym po przepracowaniu dwunastu miesięcy. Od tej zasady jest wiele wyjątków, które obejmują np. osoby korzystające z różnego rodzaju urlopów.

Pracownik samorządowy chorował w ubiegłym roku ponad pół roku. W urzędzie przepracował pięć miesięcy. Dodatkowo w tym czasie urodziło mu się dziecko i skorzystał z urlopu ojcowskiego. Czy dwa tygodnie tej przerwy na opiekę nad dzieckiem uprawniają do dodatkowej nagrody rocznej?


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • al(2014-04-23 08:31) Zgłoś naruszenie 20

  Ci którzy wypisują bzdury nt. 13 pensji dla urzędnika, niech im te mor... dy powykrzywia. Jakim prawem nas tak nisko oceniacie. Wara od 13-stki bo to jedyna finansowa podpora. Ciekawe jak żyć za 1390 zł netto z urzędniczej pensji z wykształceniem wyższym i 43 letnim stażem pracy. Domiarem złego jest koszt dojazdu do pracy w wysokości 550 zł.
  I czy potrzebna jest 13-stka czy nie. Od 2008 roku ani grosika podwyżki a wszystko poszło w górę.
  Dobrze opluwa się nas urzędników nie mając kompletnie o tym pojęcia.

  Odpowiedz
 • :((2014-02-23 08:49) Zgłoś naruszenie 11

  przepraszam a dlaczego urzędnik nie ma mieć 13. mówice wszyscy tylko o tych którzy korzystają z urlopów tacierzyńskich macierzyńskich i chorobowym, a urzędnik który pracuje solidnie 12 m-cy nie otrzymuje nagród, premii i innych profitów które otrzymuje każdy pracownik w innej firmie niż państwowa. Wręcz jeszcze ma zamrożone podwyżki budżetowe w ramach kryzysu który w niektórych ministerstwach trwa już od 10lat. Urzędnika państwowego najłatwiej jest zmusić do nauki ( dodatkowe wykształcenie wymuszone ustawą , gdzie podaje się termin na podniesienie wykształcenia 10 lat i 2-3 lata przed tym terminem zmienia się ustawa z której wynika że już nie jest konieczne takowe wykształcenie .I nikt nie zwraca nam urzędnikom poniesionych wydatków z studia) ze swojej pensji, bez dofinansowań i zamrozić pensje.Po ukończeniu studiów nie otrzymuje tak jak w innych firmach podwyżki i premii motywacyjnej a nawet premii za podniesienie kwalifikacji. My też płacimy podatki nie tylko przedstawiciele innych zawodów, my nie rozbijamy się służbowymi samochodami, my nie mamy dofinansowań do teatru, kina , basenu. Nam nie wolno nawet strajkować i bronic swojego prawa do godnego życia.Dlaczego więc jest taka nienawiść i taka złość. też musimy pracować z ludźmi którzy nie koniecznie przychodzą do urzędu uśmiechnięci i mili.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-02-22 14:16) Zgłoś naruszenie 10

  Panowie z Solidarności zrobili nam kapitalizm , a sami pozatrudniali się w spółkach państwowych by podlegać pod przepisy komunistyczne min. o 13 tych pensjach .Tam ' państwo ' nic nie zmienili ,zmienili za to robotnikom przepraszam ,teraz to pracownikom najemnym .

  Odpowiedz
 • DO STARZEC post 3(2014-02-23 19:56) Zgłoś naruszenie 00

  przepraszam, a dlaczego Ty chcesz dostać 13 .premię nagrody i inne profity
  który otrzymuje pracownik ? Starcze z IP 188.117.141 i TY masz czelność twierdzić ,że utrzymujesz TRZECH BEZROBOTNYCH POLAKÓW pobierając pobory z budżetu państwa i emeryturę ZUS !

  Odpowiedz
 • realista(2014-02-21 13:45) Zgłoś naruszenie 02

  dlaczego w ogóle urzednik ma otrzymać 13 pensję, kiedyś urzędnicy nie otrzymywali i żyli i pensje były mniejsze.13 tka winna byc wypracowanym zyskiem firmy a urzędnik to sluzba obywatelom z naszych podatkow i ciepła posadka.Ludzie chorzy niepelnosprawni , emeryci i renciści w większości ledwie zyja i dostają 1, 6% waloryzacji/ha, ha/a urzednik ma niezle pensjie i jeszcze ma mieć 13.To nie jest w porzadku.

  Odpowiedz
 • mm(2014-02-23 18:53) Zgłoś naruszenie 01

  Nie każdy urzędnik ma dobrą pensję, ja pracuję w sądzie jako sekretarka - pracwonik obłsugi, a wykonuję te same obowiązki co urzędnik zarówno na niższym stopniu - protokolant czy wyższym np. sekretarz sądowy. Na moje stanowisko nie wymagali ode mnie nawet wyższego wylkształcenia. Są inne wymagania na sekretarkę czy urzędnika, są drastycznie różne poziomy wynagrodzeń, a zakres obowiązków ten sam. Smutne to jest, że powinno być innaczej, bo wymiar sprawiedliwości kojarzy się ze sprawiedliwym traktowaniem, a tu taki psikus. Zamiast martwić się 13-stką, która nie dla wszystkich jest wysoka, to może warto się pomartwić że np. urzędnicy pracujący na tym samym stanowisku zarabiają bardzo zróżnicowanie, różnice są duże. A przy tym wszystkim urzędnicy dostają awans - wyższe stanowiska, wypłaty, ale dalej wykonują te same obowiązki, czyli robią to samo a dostają jeszcze więcej, a pracownicy obsługi - sekretarki robią to samo co urzędnicy, bez prawa do awansu i podwyżki. Skoro sekretarki robią to samo co urzędnicy, to po co przepłacać - taki wniosek się nasuwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane