statystyki

W jakich sytuacjach urzędnik ma prawo do trzynastki

autor: Artur Radwan21.02.2014, 06:50; Aktualizacja: 21.02.2014, 08:21

Teoretycznie pełne wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom państwowym po przepracowaniu dwunastu miesięcy. Od tej zasady jest wiele wyjątków, które obejmują np. osoby korzystające z różnego rodzaju urlopów.

Pracownik samorządowy chorował w ubiegłym roku ponad pół roku. W urzędzie przepracował pięć miesięcy. Dodatkowo w tym czasie urodziło mu się dziecko i skorzystał z urlopu ojcowskiego. Czy dwa tygodnie tej przerwy na opiekę nad dzieckiem uprawniają do dodatkowej nagrody rocznej?


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • al(2014-04-23 08:31) Zgłoś naruszenie 20

  Ci którzy wypisują bzdury nt. 13 pensji dla urzędnika, niech im te mor... dy powykrzywia. Jakim prawem nas tak nisko oceniacie. Wara od 13-stki bo to jedyna finansowa podpora. Ciekawe jak żyć za 1390 zł netto z urzędniczej pensji z wykształceniem wyższym i 43 letnim stażem pracy. Domiarem złego jest koszt dojazdu do pracy w wysokości 550 zł.
  I czy potrzebna jest 13-stka czy nie. Od 2008 roku ani grosika podwyżki a wszystko poszło w górę.
  Dobrze opluwa się nas urzędników nie mając kompletnie o tym pojęcia.

  Odpowiedz
 • :((2014-02-23 08:49) Zgłoś naruszenie 11

  przepraszam a dlaczego urzędnik nie ma mieć 13. mówice wszyscy tylko o tych którzy korzystają z urlopów tacierzyńskich macierzyńskich i chorobowym, a urzędnik który pracuje solidnie 12 m-cy nie otrzymuje nagród, premii i innych profitów które otrzymuje każdy pracownik w innej firmie niż państwowa. Wręcz jeszcze ma zamrożone podwyżki budżetowe w ramach kryzysu który w niektórych ministerstwach trwa już od 10lat. Urzędnika państwowego najłatwiej jest zmusić do nauki ( dodatkowe wykształcenie wymuszone ustawą , gdzie podaje się termin na podniesienie wykształcenia 10 lat i 2-3 lata przed tym terminem zmienia się ustawa z której wynika że już nie jest konieczne takowe wykształcenie .I nikt nie zwraca nam urzędnikom poniesionych wydatków z studia) ze swojej pensji, bez dofinansowań i zamrozić pensje.Po ukończeniu studiów nie otrzymuje tak jak w innych firmach podwyżki i premii motywacyjnej a nawet premii za podniesienie kwalifikacji. My też płacimy podatki nie tylko przedstawiciele innych zawodów, my nie rozbijamy się służbowymi samochodami, my nie mamy dofinansowań do teatru, kina , basenu. Nam nie wolno nawet strajkować i bronic swojego prawa do godnego życia.Dlaczego więc jest taka nienawiść i taka złość. też musimy pracować z ludźmi którzy nie koniecznie przychodzą do urzędu uśmiechnięci i mili.

  Odpowiedz
 • Kuba(2014-02-22 14:16) Zgłoś naruszenie 10

  Panowie z Solidarności zrobili nam kapitalizm , a sami pozatrudniali się w spółkach państwowych by podlegać pod przepisy komunistyczne min. o 13 tych pensjach .Tam ' państwo ' nic nie zmienili ,zmienili za to robotnikom przepraszam ,teraz to pracownikom najemnym .

  Odpowiedz
 • DO STARZEC post 3(2014-02-23 19:56) Zgłoś naruszenie 00

  przepraszam, a dlaczego Ty chcesz dostać 13 .premię nagrody i inne profity
  który otrzymuje pracownik ? Starcze z IP 188.117.141 i TY masz czelność twierdzić ,że utrzymujesz TRZECH BEZROBOTNYCH POLAKÓW pobierając pobory z budżetu państwa i emeryturę ZUS !

  Odpowiedz
 • realista(2014-02-21 13:45) Zgłoś naruszenie 02

  dlaczego w ogóle urzednik ma otrzymać 13 pensję, kiedyś urzędnicy nie otrzymywali i żyli i pensje były mniejsze.13 tka winna byc wypracowanym zyskiem firmy a urzędnik to sluzba obywatelom z naszych podatkow i ciepła posadka.Ludzie chorzy niepelnosprawni , emeryci i renciści w większości ledwie zyja i dostają 1, 6% waloryzacji/ha, ha/a urzednik ma niezle pensjie i jeszcze ma mieć 13.To nie jest w porzadku.

  Odpowiedz
 • mm(2014-02-23 18:53) Zgłoś naruszenie 01

  Nie każdy urzędnik ma dobrą pensję, ja pracuję w sądzie jako sekretarka - pracwonik obłsugi, a wykonuję te same obowiązki co urzędnik zarówno na niższym stopniu - protokolant czy wyższym np. sekretarz sądowy. Na moje stanowisko nie wymagali ode mnie nawet wyższego wylkształcenia. Są inne wymagania na sekretarkę czy urzędnika, są drastycznie różne poziomy wynagrodzeń, a zakres obowiązków ten sam. Smutne to jest, że powinno być innaczej, bo wymiar sprawiedliwości kojarzy się ze sprawiedliwym traktowaniem, a tu taki psikus. Zamiast martwić się 13-stką, która nie dla wszystkich jest wysoka, to może warto się pomartwić że np. urzędnicy pracujący na tym samym stanowisku zarabiają bardzo zróżnicowanie, różnice są duże. A przy tym wszystkim urzędnicy dostają awans - wyższe stanowiska, wypłaty, ale dalej wykonują te same obowiązki, czyli robią to samo a dostają jeszcze więcej, a pracownicy obsługi - sekretarki robią to samo co urzędnicy, bez prawa do awansu i podwyżki. Skoro sekretarki robią to samo co urzędnicy, to po co przepłacać - taki wniosek się nasuwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane