Wysokość minimalnej pensji z 2012 r. będzie w pierwszym kwartale tego roku dalej służyć do wyliczania kwot dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
Wysokość minimalnej pensji z 2012 r. będzie w pierwszym kwartale tego roku dalej służyć do wyliczania kwot dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) na pytanie o interpretację art. 68gc ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.). Został on dodany do niej przez ustawę okołobudżetową i wskazuje, że od stycznia do marca 2014 r. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika przysługuje w wysokości oraz na zasadach obowiązujących w 2013 r.
Sformułowanie to wzbudziło wątpliwości Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), która zwróciła się do BON o jego wyjaśnienie.
– Nasze pytanie dotyczyło w szczególności zwrotu na zasadach i tego, czy za podstawę dofinansowań do pensji należy przyjąć kwotę minimalnego wynagrodzenia z 2013 czy 2012 r. – tłumaczy Mateusz Brząkowski, doradca prawny POPON.
Dodaje, że z przepisów ustawy rehabilitacyjnej wynika, że za najniższą pensję uznaje się kwotę z grudnia roku poprzedniego. Teraz powinna więc ją stanowić minimalna płaca z 2013 r.
Odpowiedź BON nie zostawia jednak wątpliwości, że maksymalna wysokość dofinansowania do pensji w pierwszym kwartale tego roku będzie taka sama jak rok wcześniej, a za podstawę jej wyliczenia należy przyjąć kwotę 1,5 tys. zł, czyli najniższej pensji z 2012 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama