Komisja Europejska staje po stronie Polski i ostrzega Wielką Brytanię. „Nie wolno dyskryminować” - mówi Bruksela władzom w Londynie. To komentarz do planów brytyjskiego premiera Davida Camerona, który chce pozbawić imigrantów z Unii Europejskiej prawa do zasiłku na dzieci, które zostały w krajach ojczystych. Wymienił w tym kontekście Polaków, którzy są największą grupą beneficjentów.

Urzędnicy w Komisji Europejskiej powtarzają argumenty Polski. Jeśli imigrant z jakiegoś kraju Unii płaci podatki i świadczenia socjalne w Wielkiej Brytanii, ma prawo do zasiłku na dzieci, nawet jeśli nie przyjechały one z nim i zostały w rodzimym kraju. Bruksela przypomina władzom w Londynie o zobowiązaniach i zamierza uważnie przyglądać się ich działaniom. „Musimy zobaczyć jak w praktyce zrealizuje swoje zapowiedzi brytyjski premier, ale jedno jest pewne - unijne zasady muszą być przestrzegane” - podkreśla rzecznik Komisji Jonathan Todd. A zatem każdy obywatel Unii musi mieć takie same prawa. Jeśli brytyjski premier chce ograniczyć zasiłki na dzieci imigrantom, będzie musiał je także zmniejszyć Brytyjczykom, by nie dochodziło do dyskryminacji.

Nie ulega wątpliwości, że to co dzieje się na Wyspach to przygotowania do majowych wyborów do Europarlamentu i szukanie poparcia. Ale w Komisji można usłyszeć, że David Cameron przesadził, a jego antyunijna retoryka wcale nie przynosi rezultatu, bo coraz większym poparciem cieszy się eurosceptyczna i antyimigrancka Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.