Bezpośredni przełożeni będą musieli obligatoryjnie sporządzać uzasadnienie do ocen cząstkowych pracy osób zatrudnionych w administracji rządowej.
Takie m.in. zmiany przewiduje projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania ocen okresowych członków korpusu służby cywilnej. Dokument trafił do konsultacji.
W ubiegłym roku pozytywną ocenę otrzymało blisko 100 proc. weryfikowanych osób. Ma się to jednak zmienić, ponieważ nowa skala ocen zostanie rozszerzona. Nota negatywna będzie oznaczona cyfrą 1, a najlepsza – 9.
– Wprowadzenie nowej skali oceniania jest złym i nieprzemyślanym rozwiązaniem. Co pół roku w urzędzie dokonujemy między- oceny przed tą pełną okresową, która przypada co dwa lata. Mamy już wypracowany system i wyciągana jest średnia z tych cząstkowych not. A po zmianie skali wcześniejsza średnia nie będzie już miarodajna. To skomplikuje możliwość awansu – wskazuje Marek Reda, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreśla, że nowe rozporządzenie zawiera rozwiązania, które spowodują, że kryteria oceny nie będą się już dublować. Jednak nowe propozycje także budzą wątpliwości.
– Ta sama ocena komunikatywności ma być dokonywana wobec sekretarki i dyrektora departamentu. Wydaje się, że powinna być zróżnicowana ze względu na zajmowane stanowisko – dodaje Marek Reda.
Profesor Jolanta Itrich-Drabarek z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że oceny muszą mieć przede wszystkim charakter obiektywny. – Dlatego dobrze, że kancelaria premiera zdecydowała się na zmianę tych przepisów – dodaje.
Podobne rozwiązania znalazły się też w projekcie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i sposobu dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej, który również trafił do konsultacji.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji społecznych