Sąd Najwyższy negatywnie ocenił projekt ustawy zakazującej wymuszania na pracownikach weksli jako zabezpieczeń wierzytelności ze stosunku pracy.
Takie zmiany przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy. Dzisiaj zajmie się nim Sejm. Okazuje się, że przygotowana przez parlamentarzystów z pozoru prosta nowelizacja została bardzo ostro skrytykowana przez Sąd Najwyższy (SN). Z opinii przesłanej do Sejmu wynika, że projektowane regulacje nie zostały wystarczająco rozważone, jeżeli chodzi o ich zasadność. Ponadto nie spełniają wymagań prawidłowego formułowania przepisów prawnych.
W piśmie SN ocenia, że wprowadzenie do k.p. przepisu zakazującego wystawiania przez pracownika weksla w celu zabezpieczenia przyszłych roszczeń pracodawcy spowodowałoby, że przy wykładni prawa trzeba by było uznać dopuszczalność zabezpieczenia wekslem już istniejących wierzytelności przedsiębiorcy. Z opinii SN wynika również, że wprowadzenie w życie projektowanych przepisów nie spowoduje osiągnięcie celu założonego przez ich autorów, czyli wykluczenia w ogóle weksla jako środka zabezpieczenia wierzytelności pracodawcy ze stosunku pracy.
Zdaniem SN wadliwe jest ujęcie w jednym przepisie dwóch różniących się charakterem sposobów zabezpieczenia wierzytelności, czyli zabezpieczenia wekslowego oraz aktu notarialnego, w którym dłużnik poddał się egzekucji. Wystawienie weksla wywiera skutek materialno-prawny, czyli pojawia się zobowiązanie. Zaś akt notarialny jest oświadczeniem, który nie wywiera skutków w postaci powstania zobowiązania. Ma ono jedynie skutek w postaci tytułu egzekucyjnego.
Sędziowie mają też zastrzeżenia do miejsca, jakie nowe przepisy miały by zająć w k.p. Posłowie proponują, by zakaz stosowania weksli został umieszczony w rozdziale II zatytułowanym „Podstawowe zasady prawa pracy”. Natomiast z opinii przesłanej do Sejmu wynika, że regulacja zakazująca stosowania dwóch rodzajów zabezpieczeń wierzytelności pracodawcy nie może być uznana za regulację o charakterze podstawowej zasady prawa pracy. Zatem lokalizację projektowanej regulacji należy uznać za wadliwą, gdyż narusza systematykę k.p. W ocenie SN przepisy zakazujące zabezpieczania wierzytelności w drodze poddania się przez pracownika egzekucji w akcie notarialnym powinny znaleźć się w k.p.c., natomiast zakaz stosowania weksli w k.p. w rozdziale V „Odpowiedzialność materialna pracowników” albo w dziale XV„ Przepisy końcowe”.
Dodatkowo, by uniknąć ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych w projektowanej regulacji, ustawodawca powinien rozstrzygnąć, czy zakaz stosowania weksli dotyczyć ma także wierzytelności pracodawcy ze stosunków regulowanych autonomicznymi umowami prawa pracy, np. o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu.
Etap legislacyjny
Czeka na I czytanie