Kolejne przywileje dla rolników: pomoc z urzędu pracy bez posiadania statusu bezrobotnego

autor: Karolina Topolska30.08.2013, 07:13; Aktualizacja: 30.08.2013, 09:12
"To kolejny sposób na uprzywilejowanie rolników względem pracodawców"

"To kolejny sposób na uprzywilejowanie rolników względem pracodawców"źródło: ShutterStock

Minister rolnictwa chce, by osoby prowadzące małe gospodarstwa rolne korzystały z części ofert urzędów pracy bez konieczności posiadania statusu bezrobotnego. Propozycję taką zgłosił w trakcie konsultacji projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • rolnik średni 40ha(2013-10-09 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    A takie bzdury ze rolnik ma tak dobrze to piszą tylko pajace co gów... wiedza jak to wygląda. Owszem jest garstka Holendrów i Niemców co mają setki hektarów i żyją z tego jak w raju. Obsianie, nawożenie, zbiór idt pola 40 ha w tym roku całość kosztów 80tys. zł a zysk po tegorocznych bardzo niskich cenach skupu razem z dopłatami to 127tys. zł. Podziel sobie półgłówku z miasta zysk na 12 miesięcy. Do tego mogą dojść, szkody z tytułu wymakania, wymarzania, nieurodzaju, klęsk żywiołowych i dobrze jak w takim roku rolnik wyjdzie choć trochę na plus

    Odpowiedz
  • rolnik średni 40ha(2013-10-09 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    a zeby te kase miec to biora rolnicy kredyty i jak im rząd nie przypierdzieli w kolejnym roku to sie im zwraca + 20% lub troche powyzej 0% Rolnik tak dobrze w Polsce zarabia ze jak by nie dostal dotacji to by wyszedł za każdym razem na minusie. Wiem bo znam to od podszewki

    Odpowiedz
  • gosc(2013-09-05 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    podatków nie płacą
    na NFZ płacą śmieszne pieniądze
    na KRUS płacą śmieszne pieniądze
    mają dopłaty z UE
    maja dopłaty do paliwa
    i jeszcze im mało?
    mieszkam w mieście i żadnych dopłat nie mam
    niech rolnicy zamieszkają w mieście, zarejestrują się jako bezrobotni, to może przestaną narzekać

    Odpowiedz
  • Mechanizator(2013-09-03 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w mieście składkę na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne NFZ (minimum około 800-1000 zl łącznie) trzeba opłacać nawt nie uzyskując dochodu.Tak powinno być i w KRUS.

    Odpowiedz
  • kuyf(2013-09-03 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    no to kiedy w koncu bedzie ten podatek dochodowy dla rolnikow? u mnie jak wszystko podliczyc to zysku ani widu ani slychu i nie bede placil nawet tych groszy podatku rolnego-wtedy otworza sie oczy niektorym jak nie bedzie kasy od rolnikow wcale i ten biedak ze swoich 1500 bedzie musial dac wiecej no bo przeciez tuskowe sobie nie zabiora-jeszcze czego?

    Odpowiedz
  • Mechanizator rolnictwa(2013-09-03 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Do Mieszczucha
    Nie oddawaj do skupu po 5 zł tylko jedź pod supermarket i sprzedawaj po 20
    Że też na to nie wpadłeś.Rolnicy powinni korzystać jedynie z samopomocy czyli środków zgromadzonych przez siebie i innych rolników.Niemoralne (niekatolickie-7 przykazanie)jest aby siegali ręką po cudze czyli podatników z UE czy polskich miast.Polski PKB (budżet) w 95% jest tworzony poza wsią. Pracujący najczęsciej za 1500 mieszkańcy miast muszą jednak dopłacać do KRUS (95%) ,opłacać skladki unijne z których rolnicy otrzymuja dopłaty do ziemi,upraw i inwestycji ,płacić za ich darmowe leczenie.

    Odpowiedz
  • Mieszczuch a obecnie wsiok(2013-09-01 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mila OLU ! - na skupie kg maliny wyceniono na 5,30 zl.Lubianka miesci
    2,5 kg malin, to daje kwote 13,25 zl.Zbieraczowi place 4 zl od lubianki,
    a mnie zostaje ( 13,25 zl - 4 zl) = 9,25 zl.Dobry,sprawny zbieracz potrafi
    zebrac 20-25 lubianek za dniowke od 8 do 18 ( z 1 godzinna przerwa
    na posilek).Moje owoce potrafia wyzywic zbieracza i mnie.Moje koszty
    to paliwo na codzienne dojazdy do skupu,paliwo do ciagnika na koniec
    sezonu przy scinaniu krzakow malin.paliwodo ciagnika na opryskiwanie
    w okresie wzrostu itp.I co mozna sie podzielic !!!Przemysl to nim pojdziesz
    do kosciola i do urny wyborczej.Wspomnij haslo z lekcji historii, ze :
    << chlopi zywia i bronia >> tak dla przypomnienia!!!

    Odpowiedz
  • Ola(2013-09-01 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Masz 100 zł za dniówkę jak taka bieda na wsi ?.

    Odpowiedz
  • Mieszczuch a obecnie wsiok(2013-09-01 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Informacja dla FARMERA !!! - w sobote na skupie jesienna malina
    ceniona byla na 5 zl.30 groszy za kg.Pod supermarketami w Lublinie,
    miejscy handlarze oferowali maline w 25 dkg plasykowych tackach
    po 5 zl.Jak wiec widac kilogram w miescie kosztuje juz 20 zl.
    Rolnik zbiera maline ,odstawia do skupu a handlarze z miasta wala
    ceny jak sie patrzy.Chetnych do pomocy przy malinach brakuje,na
    plantacjach widac cale chlopskie rodziny z malymi dziecmi wlacznie.
    Proletariat bezrobotny siedzi w miescie i narzeka,bo nie chce mu sie
    wybrac na wies i zarobic dniowke nawet 100 zl.

    Odpowiedz
  • To jak ?(2013-09-01 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież przywileje miały być znoszone.

    Odpowiedz
  • ksawery(2013-09-01 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do Włodek

    Masz rację, trzeba chcieć. Ziemia jest, a nawet podstawowych jarzynek nie posadzą, bo się nie opłaca. Najlepiej to się opłaca jęczeć, narzekać i stać pod sklepem...

    Odpowiedz
  • osa(2013-09-01 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    he he do 36 jesteś pewna że biegam do kościoła że mam samochód i dom a kiecki kupuję w ciucholandzie też są markowe

    Odpowiedz
  • Włodek(2013-08-31 16:47) Zgłoś naruszenie 01

    Kto pomyśli o osobach bezrobotnych w mieście. Nawet w małych gospodarstwach można się utrzymać tylko trzeba chcieć. To właśnie rolnicy całymi wózkami wywożą towary w supermarketach. Kiedyś mieli obowiązek utrzymać rodziców w zamian za przejęte gospodarstwo a teraz wszyscy mają renty i dalej gospodarzą wyjeżdżają i zarabiają na czarno. jak na razie to tylko rolnicy dostają dopłaty unijne do hektarów co leżą odłogiem.

    Odpowiedz
  • gosciuwa(2013-08-31 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    zeby rolnik dostal zaplacone tak jak srednio w firmie-3-5% to chleb musialby byc po 5 zl a rzady zmienialyby sie czesciej niz zegarki u nowaka albo wszyscy musieliby dostac te 3% a nie cwaniaki 450% a rolnik minus5

    Odpowiedz
  • Milosnik PRL(2013-08-31 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Lodziu ! a za jaja po 1,2 zl za sztuke, a co !!!

    Odpowiedz
  • leokadia(2013-08-31 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do osa 29

    Taki minus dochód z gospodarstwa, to skąd wzięłaś na dom, auto i te co chwilę nowe kiecki idąc do kościoła ( chyba stroisz się dla sąsiada...).

    Odpowiedz
  • Mieszczuch a obecnie wsiok(2013-08-31 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do ,,a,, z poz.33 i 34 - to skad sie wziely tysiece,setki tysiecy nowych
    blokow mieszkalnych na obrzezach miast po 1945 roku ? A no wlasnie
    dla milionow biedoty z wsi i miasteczek odbudowujacych m.inn.Warszawe
    i inne zburzone miasta.Powstawaly fabryki, nowe zaklady pracy, a klasy
    tzw.robotniczej bylo malo.Na wsi pozostawal najsilniejszy do pracy na roli,
    pozostali szli do hoteli robotniczych i tworzyli pozniejszy proletariat PRL.
    Najliczniejsza biedota wiejska, mniej wyksztalcona po 4 klasach wiejskiej
    szkolki szla do pracy w PGR-ach na polnocy kraju i ziemi pomorskiej.
    Rok 1989 za namowa inteligentow miejskich ,przy poparciu otumanio-
    nego obietnica dobrobytu proletariatu PRL, obalil struktury socjalnego
    ( nie mylic z socjalistycznym) panstwa jako zbiorowosci wszystkich Polakow.!!! I zafundowano Polakom upadek przemyslu,drobnej wytwor-
    czosci (gdzie np.szewcy juz nie maja zlecen na reperowanie butow),
    upadek PGR-ow!!!A powstaly korporacje ,setki bankow lichwiarskich,
    przerozne pseudo-gieldy itp.I o to sie burzycie zdegradowani do biedy
    potomkowie drobnomieszczanstwa !!!I kto temu winien ???Oczywiscie
    chlop a obecnie tzw.rolnik,ktory przez lata nie ruszyl sie ze wsi tylko ha-
    rowal na kilku hektarach.Zapraszam mieszczuchow na tzw.weckend
    do skansenu gdzie mozna sobie pochodzic za jednoskibowym plugiem
    ciagnietym przez konia i sprobowac zaorac,zabronowac tylko 10 arow!!!
    I wtedy dalej pogadamy o eldorado na wsi!!! A tak pracowali nasi dziado-
    wie i jeszcze niedawno ojcowie.Powodzenia !!!

    ciagnietym przez konie

    Odpowiedz
  • a(2013-08-31 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz. 31 - prawda już zwyciężyła w 1989 r. A wcześniej też 1980, 1920, 1939, 1945. Kto wspiera finansowo nową Niezależną? Agenci Watykanu? PiS? Warto dla was działaczy, zachęcać innych do walki o wasz przyszły dobrobyt za nasze pieniądze. W razie problemu USA armia was wesprze? Czy może Londyn, Berlin, Moskwa? Kto wam płaci? Bo z samej niezależności i wolności żyć się nie da. Bohater PiS niejaki Kuraś vel Ogień nakładał kontrybucję na chłopów, jak nie płacili to wieś z dymem.

    Odpowiedz
  • a(2013-08-31 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    No i tak PSL zapewnia sobie owe 5 %, aby wejść do Sejmu. Rachunki za pomysły działaczy PSL zapłacą pracodawcy i zwykli bezrobotni miejscy oraz zwykli podatnicy Kiedyś cały naród odbudowywał Warszawę po patriotycznym zrywie. Dziś funduje przegranym pomniki na koszt aktualnych podatników - a dla dzieci i na oświatę nie ma. Teraz znowu dopłacamy do posiadaczy paru hektarów, bo im się nie opłaca pracować. Ale dla mieszczucha bez statusu bezrobotnego będzie figa. A niech mieszka mieszczuch pod chmurką albo na działkach.

    Odpowiedz
  • Milena(2013-08-31 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do 20 (Ja) BRAWO!!!

    Odpowiedz