Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzyło nową listę profesji, w których trzeba uzyskać potwierdzenie kwalifikacji, aby móc je wykonywać w Polsce. Jeśli zawód jest regulowany w UE, gdzie zainteresowany chce pracować, to także wymaga to oficjalnego uznania.
Resort usunął z wykazu np. zawód optometrysty (osoba zajmująca się pomiarem wady wzroku). Spis uzupełniono natomiast o niektóre zawody związane z górnictwem, bezpieczeństwem jądrowym czy ochroną radiologiczną.
Tak wynika z projektu rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia zawodów regulowanych, w przypadku których można wszcząć postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Został on przekazany do konsultacji społecznych. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 14 dni po ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Projekt określa zawody regulowane związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem publicznym, których niewłaściwe wykonywanie mogłoby narażać usługobiorców na poważne niebezpieczeństwo lub powstanie szkody. Dotyczy 108 zawodów. Każde państwo Unii Europejskiej ustala własną listę takich profesji.
Jeżeli dany zawód jest w Polsce regulowany, osoba, która uzyskała kwalifikacje w innym państwie członkowskim, potrzebuje ich oficjalnego uznania. Jest ono też konieczne, jeśli pracownik nabył kwalifikacje w Polsce, a zamierza podjąć pracę w innym państwie członkowskim, w zawodzie, który jest tam regulowany. W tym celu należy złożyć wniosek do instytucji odpowiedzialnej za ich poświadczanie. W zależności od wykonywanego zawodu może to być wydział resortu zdrowa, edukacji, pracy itd.
W postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji sprawdza się odpowiedni poziom wykształcenia oraz umiejętności dające prawo do wykonywania danego zawodu. Potrzebne może być zaświadczenie potwierdzające staż pracy.
– W tym celu można zgłosić się do urzędu marszałkowskiego, który wyda odpowiednie zaświadczenie – podkreśla Danuta Cicha z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Taki dokument wyda również wojewódzki urząd pracy.
Jeśli zostanie stwierdzony brak wymaganego okresu zatrudnienia, instytucja odpowiedzialna za potwierdzanie kwalifikacji może poddać pracownika testowi umiejętności. W przypadku zawodów nieregulowanych o zatrudnieniu osoby posiadającej kwalifikacje uzyskane w innym kraju UE decyduje pracodawca.
Więcej informacji o pełnej liście zawodów regulowanych:www.nauka.gov.pl
Etap legislacyjny
Projekt