Czy zawsze trzeba zawierać kontrakt z firmą
Pracownik chce podjąć studia, nie prosi nawet pracodawcy o dofinansowanie, potrzebuje tylko w ograniczonym zakresie zwalniać się na zajęcia. Czy z powodu braku umowy szkoleniowej pracodawca może odmówić korzystania z tego przywileju?
Czy forma umowy jest kształtowana dowolnie
Pracodawca ustnie zadeklarował pracownikowi pomoc w finansowaniu połowy czesnego za studia. Czy taka forma umowy szkoleniowej jest wystarczająca?
Czy umowa może przewidywać refundację kosztów
Pracodawca zgadza się opłacić pracownikowi czesne za studia. Nie chce jednak uiszczać go z góry na konto uczelni tylko zwracać podwładnemu pieniądze dopiero po zaliczeniu danego semestru. Czy jest to dopuszczalne?
Czy można zwrócić koszty dojazdu
Pracownik chce, aby przełożony zobowiązał się w umowie do zwrotu kosztów jego dojazdu na uczelnię. Czy jest to możliwe?
Czy są dozwolone mniej korzystne rozwiązania
Pracownikowi bardzo zależy, żeby pracodawca sfinansował mu studia. W zamian deklaruje, że w umowie zrzeknie się urlopu szkoleniowego i płatnych zwolnień. Czy kontrakt będzie w tej części ważny?
Czy można udzielić dodatkowego urlopu
Pracownik chce podjąć trudne studia. Nie zależy mu na opłaceniu ich przez pracodawcę, tylko na tym, aby udzielił mu on dodatkowego urlopu szkoleniowego w wymiarze 5 dni przed każdą sesją. Czy taki zapis umowy jest możliwy?
Czy można wydłużyć okres odpracowania
Przełożony sfinansuje bardzo kosztowne szkolenie pracownika. W zamian ten zgodził się na zapisanie w umowie, że przepracuje u pracodawcy 4 lata. Czy takie postanowienie będzie ważne?
Czy umowa musi określać podstawy zwrotu
Zatrudniony oskarżył przełożonego o mobbing i zwolnił się z tej przyczyny z pracy w trybie natychmiastowym z powołaniem się na ciężkie naruszenie przepisów z winy pracodawcy. Pracodawca w procesie o odszkodowanie wykazał, że do mobbingu nie doszło. Zażądał od pracownika zwrotu kosztów dofinansowania studiów. Podwładny powołał się więc na to, że umowa nie przewiduje obowiązku zwrotu kosztów w takiej sytuacji. Czy taki zarzut będzie skuteczny?
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.