Jeżeli sytuacja osobista pracownika wymaga przerwania pracy, nie musi się on zwalniać. Może poprosić pracodawcę o udzielenie urlopu bezpłatnego, po którego wykorzystaniu będzie mógł wrócić do firmy.

Czy firma może wysłać na przymusowe wolne

Zakład, w którym pracuję, ma kłopoty finansowe. Prezes, by ratować sytuację chce, by załoga poszła na miesięczny urlop bezpłatny. W ten sposób właściciel oszczędzi na wynagrodzeniach, ponadto liczy, że w tym czasie poprawi się sytuacja na rynku. Czy szef może wysłać załogę na przymusowy urlop bezpłatny?

Czy zawsze można odwołać pracownika z bezpłatnego urlopu

Zatrudniony dostał od pracodawcy dwa miesiące wolnego, za które nie przysługuje wynagrodzenie. Jednak już po miesiącu kadrowa zadzwoniła z pytaniem, czy może wcześniej wrócić z urlopu, bo firma kupiła nową maszynę i organizuje szkolenia dotyczące jej obsługi. Czy pracownik musi wrócić do pracy?

Czy można zwolnić w czasie urlopu

Firma ma zamiar przeprowadzać restrukturyzację zatrudnienia, co oczywiście wiąże się ze zwolnieniami. Pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym i z niepokojem obserwuje to, co się dzieje w zakładzie pracy. Czy może być on objęty zwolnieniami grupowymi?

Czy szef musi zgodzić się na urlop

Rodzina załatwiła pracownicy pracę na pół roku w Wielkiej Brytanii. Kobieta bardzo chce skorzystać z oferty, ale nie chce stracić pracy w kraju. Obawia się, że szef nie zgodzi się na tak długą nieobecność. Czy są jakieś szczególne okoliczności obligujące pracodawcę do udzielenia urlopu zwykłemu pracownikowi?

Czy urlopowany ma prawo do odpraw rentowych

Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, by pracować na rzecz innego pracodawcy. W tym czasie jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. W efekcie uzyskał prawo do renty. Czy w związku z tym powinien otrzymać odprawę od dwóch pracodawców?

Czy można skorzystać z wolnego zaraz po podjęciu zatrudnienia

Kilka tygodni po podjęciu pierwszej pracy pracownikowi wypadł egzamin na prawo jazdy. Na kurs zapisał się przed podjęciem pracy, w której dodatkowe uprawnienia kierowcy nie będą wykorzystane. Chciałby kilka dni wolnego na dodatkowe jazdy i naukę. Czy może prosić pracodawcę o wolne, jeżeli jego staż pracy jest bardzo krótki?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy i w jakim wymiarze urzędnik może zostać po godzinach
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania