Fikcyjny czas pracy w przedsiębiorstwach. Przepisy kodeksu pracy są zbyt skomplikowane

autor: Łukasz Guza30.10.2012, 07:11; Aktualizacja: 30.10.2012, 08:23
O tym, jaki system czasu pracy i jak długi okres rozliczeniowy obowiązuje w danej firmie, mają decydować pracodawcy i reprezentacja.

O tym, jaki system czasu pracy i jak długi okres rozliczeniowy obowiązuje w danej firmie, mają decydować pracodawcy i reprezentacja.źródło: Bloomberg

Pracodawcy nagminnie nie przestrzegają kodeksowych przepisów, bo są one skomplikowane i przystosowane tylko do dużych firm. 87 proc. z ponad 1,5 tys. firm objętych w ubiegłym roku kontrolą przestrzegania przepisów o czasie pracy łamało kodeksowe regulacje. Łącznie pracodawcy ci zatrudniali ponad 157 tys. osób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • ELA(2012-10-30 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    O czasie pracy będą decydować "pracodawcy" i przedstawiciele pracowników ( związki zawodowe) a tam gdzie ich nie ma ludzie będą zasuwać jak niewolnicy za minimum a i to nie zawsze bo ci tak zwani pracodawcy zawsze znajdą sposób żeby ludzi pognębić np. śmieciówki , staże, samozatrudnienie, itp. Nie oszukujmy się jeszcze nie słyszałam żeby który kolwiek z tych tzw pracodawców zatrudnił niepełnosprawnego pracownika bez dotacji i ulg z PEFRON, robią to wyłącznie dla KASY

    Odpowiedz
  • pracodawca(2012-10-30 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Elo amerykę pani odkryła. Jeżeli na pracowniku nie zarobie to go zwolnię. Po co mi pracownik który dla mnie nie zarabia.

    Odpowiedz
  • biuro polityczne(2012-10-30 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ale do kogo te żale biuro polityczne z wiejskiej nieznacznie się zmienia, ryje zasiadają tam od 20 lat i majdrują przy czasie pracy i co poprawka, to co raz mniej osób rozumie o co chodzi i o to chodzi, a teraz wielkie halo bo zabrnęli w ślepą uliczkę. I co najważniejsze to dotyczy 90 % aktów prawa

    Odpowiedz
  • Wkuty(2012-10-30 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do pracodawcy. A że zarabia coraz mniej, to należy go zatrudnić za wikt i opierunek ? Ma pan przymus sądowy działalności gospodarczej ? A może nie ma pan pomysłu na dochodową działalność ? A to już pana problem.

    Tym, sposobem "myślenia" o drugim CZŁOWIEKU charakteryzują się systemy niewolnicze i feudalne.Może niech pan zacznie pisać książki np. na temat jak kiedyś pan i władca na włościach myślał o swoich "dymach", czyli chatach z pańszczyźnianymi chłopami. Jest pan żywym wykopaliskiem.Niech pan na tym zarobi :))))))))))

    Odpowiedz
  • Krwiopijca Pracodawca(2012-10-30 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Wkuty - Ty chyba urodziles sie za soclalizmu. To se nie wrati ...

    Odpowiedz
  • Pracodawca zepsuty do szpiku kości(2012-10-31 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    "87 proc. z ponad (..) łamało kodeksowe regulacje."

    Porażające gdyby nie to, że w świetle aktualnych przepisów ŁAMANIEM kodeksu jest przystanie na propozycję pracownika "mogę dzisiaj wyjść wcześniej o pół godziny a jutro zostanę pół godziny dłużej?"
    Kodeks jest napisany pod urzędnicze molochy, huty, kopalnie; nie dopuszcza relacji czysto ludzkich panujących w małych firmach gdzie pracwodawca jest WSPÓŁPRACOWNIKIEM zatrudnianej przez siebie osoby.

    Odpowiedz
  • Wkuty(2012-10-31 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Do Krwiopijcy Pracodawcy. Poczytaj sobie choćby wczorajsze wydanie Rzeczpospolitej.Tam piszą jak NIE należy zakładać działalności gospodarczej.

    A ode mnie porada.Włącz myślenie, bo pracownik nie jest twoim kozłem ofiarnym.Za wyniki firmy odpowiada pracodawca.Ale jakie ma wyniki, to oczywiście jego słodka tajemnica. Oficjalnie wobec pracownika, to firma zawsze ledwie dyszy, nieprawdaż ? Mam już zmiany w głowie i jestem w tych sprawach niereformowalny, niczym Balcerowicz. Mam napisać ci elementarzu biznesu ??? Nie ośmieszaj się.

    Odpowiedz
  • studento(2012-10-31 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    I jaki wniosek? Nie wprowadzać "pakietu antykryzysowego" z wydumanym przedłużonym okresem rozliczeniowym. I tak mało kto dobrze rozumie ten rozdział KP. Przepisy o czasie pracy należy maksymalnie uprościć, zlikwidować jakieś udziwnione systemy czasu pracy, prosta zasada : za nadgodziny powyżej 8 godz dziennie lub 40 na tydzień płaci się więcej, za niedziele i święta również (wtedy pracownicy marketów przestana narzekać a ich pracodawcy przestana bez większego uzasadnienia ich zatrudniać w te szczególne dla społeczeństwa dni jak będą musieli zapłacić np podwójna stawkę godzinowa - wiadomo, każdy grosz się liczy, no chyba że faktycznie wtedy klienci wala drzwiami i oknami). Masz akurat dużo zamówień w zakładzie? : zatrudnij nowych ludzi i zmniejsz bezrobocie, a nie eksploatuj dotychczasowych po 12-15 godzin dziennie.
    Proste? A skuteczne? I ile oszczędności papieru w Kodeksie pracy:)

    Odpowiedz
  • inżynierek(2012-10-31 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    do studento:

    Jak mam duzo zamowien, to mam je TERAZ. Z konkretnym terminem realizacji.
    Potrzebuje pracowników ktorzy już znają robotę. Tę konkretną.
    Dlatego opłaca się zaplacić więcej obecnym pracownikom a nie zatrudniać nowych.

    Jak zatrudnie takich studento to 3-6 miesięcy będą się uczyć co i jak.
    Potem moge realizowac zwiększone zamowienia ...
    Fajnie tylko wtedy to akurat będzie posucha z zamowieniami.
    I bedzie trzeba zwalniać i płacić odprawy ...
    Nie zarobię na Twoim pomyśle i jeszcze dołożę do tego.

    W pracach troszkę bardziej skomplikowanych od kopania rowów czy sypania kopców lub piramid ilość nie przechodzi w jakość+wydajność.

    Odpowiedz
  • Wkuty(2012-11-01 22:31) Zgłoś naruszenie 00

    Do inżynierka.Bardzo cenne uwagi. Ma Pan wiele racji.Tylko,że to co Pan opisuje nazywa się ryzyko działalności gospodarczej. Dlatego może Pan odliczać od swoich dochodów VAT,amortyzować koszty inwestycji itp.itd. a płaci Pan podatki od swoich dochodów osobistych takie same, jak Pana np. sprzątaczka.Pracownik tego nie może, a jest ścigany przez urząd skarbowy, ZUS, a w dodatku nie ma żadnej stabilizacji pracy, jak Pan zresztą sam stwierdza.Jest golony do gołej skóry, a obecnie oczywiście proponuje mu się płacę na poziomie minimalnej.

    Jeżeli chce Pan mieć takich wydajnych, padających na pysk i lojalnych pracowników, to trzeba ich wziąć na wspólników, a nie na dorywczą pracę i straszyć zwolnieniami. Nic Pan nie osiągnie, swoją frustracją pracodawcy, bo ludzie reagują zgodnie ze swoimi interesami i najwyżej zwijają się w kulki, ze strachu przed utrata pracy.

    Trzeba by zmienić cały system ustanawiania płac. Kiedyś kodowało się stanowiska i zawody, podobnie jak obecnie w służbie cywilnej i odpowiadały im odpowiednie widełki płac.

    Dzisiaj o płacy nie stanowi jakakolwiek przyzwoitość pracodawcy, czy zawód, ale rynek i to w dodatku globalny.Oznacza to, że płace w Polsce nie wzrosną znacząco, w jakimkolwiek zawodzie,dopóki nie wzrosną one u ich odpowiedników tam, gdzie jest największy rynek pracy, dla tych zawodów.
    Dlatego tak ważne jest powstawanie nowych, innowacyjnych produktów i odpowiadających im zawodów, aby nie było dla nich tej dumpingowej konkurencji płacowej.
    A sądząc z wypowiedzi niektórych pracodawców, nie tli się w nich nawet myśl o takich działaniach.Jedyny sposób, to cwaniaczenie, najlepiej kosztem swoich pracowników.A często zatrudniają pracowników, o wiele bardziej wykształconych i z szerszym spojrzeniem na te sprawy, niż oni sami.I ani myślą tego wykorzystać.
    Takie jest moje wieloletnie doświadczenie zawodowe. Przykro mi.

    Odpowiedz
  • Nilats(2012-10-31 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do komuchów - zapominacie o podstawach. Ani pracodawcy ani pracownicy nie działają w próżni tylko na rynku. Tak ujadacie, ale jak coś kupujecie chcecie, żeby było tanie i dobre. Usługi to najlepiej żeby były za darmo np. zdrowotne, prawne itd. Chcecie zmaksymalizować swój zysk!!! I robicie to, więc mniej hipokryzji. Jak Wy świadczycie usługi i produkujecie to płacić Wam nawet za przerwy na papierosa, ale wszystko ma być wysokiej jakości i tanio.

    Odpowiedz