W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. Pracodawca powinien jednoznacznie określić zasady udzielania wypoczynku.
Tak wynika z art. 1671 k.p. Z uwagi na obowiązek pracodawcy prowadzenia karty ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika, w której – między innymi – mają znaleźć się informacje dotyczące urlopów pracowniczych, z reguły urlopy udzielane są na piśmie.
Pracownik powinien liczyć się jednak z koniecznością wykazania, że urlop wypoczynkowy został mu faktycznie udzielony. Nawet przy braku pracy pozostaje bowiem w okresie wypowiedzenia w dyspozycji pracodawcy. Dość powszechnie firmy zwalniają pracowników w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy i choć taka praktyka jest wątpliwa z formalnoprawnego punktu widzenia nie oznacza to udzielenia urlopu wypoczynkowego.
W wyroku z 4 marca 2009 r. SN – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych (II PK 202/08, Orzecznictwo SN Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rok 2010, nr 19 – 20, poz. 231, str. 809) wyjaśnił, że jednostronne, bezpodstawne zwolnienie pracownika z wykonywania obowiązków w okresie trwającego stosunku pracy może być w każdym czasie odwołane przez pracodawcę poprzez wezwanie zatrudnionego do podjęcia i świadczenia pracy.
W interesie zatrudniającego i podwładnych leży jednoznaczne określenie zasad, a więc także i formy udzielania urlopu wypoczynkowego, co może być dokonane w wewnątrzzakładowych aktach prawnych, np. w regulaminie pracy. W przeciwnym wypadku – w razie sporu – udowodnienie udzielenia urlopu wypoczynkowego będzie wymagało innych środków dowodowych, jak zeznania świadków, korespondencja elektroniczna stron itp. W wyroku z 26 kwietnia 2011 r. SN – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych (II PK 302/10) stwierdził, że aby odróżnić urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi na podstawie art. 1671 k.p. od innego zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia (z innych przyczyn niż zwolnienie urlopowe), pracodawca powinien wyraźnie udzielić zatrudnionemu urlopu przez określenie jego granic czasowych (od konkretnego dnia do innego dnia).
Dodatkowo jeżeli firma wcześniej zawarła z pracownikiem porozumienie (choćby dorozumiane), co do zwolnienia go z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia, powinna uzyskać jego zgodę (która również może być dorozumiana, musi być jednak jednoznaczna i nie budzić wątpliwości) na rezygnację z tego zwolnienia na rzecz udzielenia mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.
Podstawa prawna
Art. 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Par. 8 pkt 1 Rozporządzenia z dnia 28 maja 1996 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).

Dariusz Gawron-Jedlikowski, radca prawny