Trzydziestolatek nie dostanie stażu, bo jest na to za stary

autor: Paweł Jakubczak26.09.2012, 07:05; Aktualizacja: 26.09.2012, 08:19
Instrumenty zarezerwowane są wyłącznie dla osób, które znalazły się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Instrumenty zarezerwowane są wyłącznie dla osób, które znalazły się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.źródło: ShutterStock

Powiatowe urzędy pracy mają problemy z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych, które skończyły 30 lat, a mają nie więcej niż 50. Pomoc utrudnia nieżyciowe prawo, które zabrania posyłania takich osób m.in. na staże.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Wolontariat - tylko charytatywnie(2012-09-27 19:06) Zgłoś naruszenie 120

    Wszystkie bezpłatne wolontariaty, staże, praktyki powinny być zakazane jako niemoralny proceder psujący rynek pracy. Korzystanie z darmowej pracy to wyłudzenie. Wolontariat powinien być dopuszczalny wyłącznie w instytucjach charytatywnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dorota(2012-09-26 14:33) Zgłoś naruszenie 80

    Byłam na stażu w wieku 48 lat.
    Ale staż bez możliwości późniejszego zatrudnienia to jest pomylony pomysł.

    Odpowiedz
  • Mamba(2012-09-26 13:10) Zgłoś naruszenie 60

    Osoby 30 - 50 lat nie mogą mieć stażu? Należy się sprostowanie - dopiero skończyłam 25 lat i usłyszałam wczoraj w PUPie, że już jestem za stara na staż. Czyli osoby 25 - 50.
    A dostać staż to też wyczyn - 7 razy składałam podanie i za każdym razem dyrektorka odmawiała.

    Odpowiedz
  • gosc(2013-06-26 20:05) Zgłoś naruszenie 60

    Dzięki temu zapisowi mając 27 lat, skończyłem studia 2 lata temu nie przysługuje mi z UP zupełnie nic...

    Odpowiedz
  • chory kraj(2012-09-26 21:42) Zgłoś naruszenie 50

    Co za idiotyczny przepis z tymi stażami!!! Cieszą się "pracodawcy", którzy jak zwykle to bywa wykorzystują darmową siłę roboczą, po stażu wio z powrotem na zasiłek a ON znowu nowych stażystów i tak w koło. Łącznie z Urzędami Miast - biorą na staż ludzi bez możliwości zatrudnienia, kończy się staż i znowu nowi naiwni idą na staż z myślą a może uda mi się i zostanę, dostanę umowę i będzie fajnie. Nic bardziej błędnego. Dokładnie wiem jak o jest. Wydawane są unijne pieniądze na pracodawców, którzy bez przerwy narzekają na wysokie koszty utrzymania - zgadzam się ale nie do końca...

    Odpowiedz
  • Jaro(2012-09-26 09:39) Zgłoś naruszenie 40

    OBIECANKI CACANKI 13% BEZROBOCIA TEGO OD CZASU WOJNY SIĘ NIE PAMIĘTA !, CO DRUGI POLAK NIE MA PRACY !, 2 MIL. NA DOROBKU ZA GRANICĄ !, UMOWY ŚMIECIOWE -CO POWODUJE BRAK SKŁADEK EMERYTALNYCH I ZDROWOTNYCH ORAZ BRAK PERSPEKTYW NA ŻYCIE LUDZI SZCZEGULNIE MŁODYCH !, DRÓG NIE MA ! BO: CHINCZYCY -BE, POLSKIE FIRMY -BE, POLSKIE LOBBOWANE PRZEZ MARCINKIEWICZA -BE, TO MOŻE RZĄD SAM WYBUDUJE TE DROGI ? TAK NIE RÓBMY NIC, LEPMY PIEROGI !, DROŻYZNA !, NIEZROZUMIENIE SPOŁECZE !, SKOK NA EMERYTÓW !, WOJSKO !, CAŁĄ MUNDURÓWKĘ ! - TYLKO SLD ZA SWOICH CZASÓW DAŁO MUNDURÓWCE PRZYWILEJE ! -SŁUŻBA ZDROWIA W OPŁAKANYM STANIE ! -PO CO LECZYĆ LUDZI WG. PANA ARŁUKIEWICZA NIECH UMIERAJA -NIE DAMY IM LEKÓW !, OŚWIATA W OPŁAKANYM STANIE -LIKWIDUJMY SZKOŁY PO CO NAM WYKSZTAŁCIUCHY !, KOLEJ, LOT, FSO ITD. -SPRYWATYZOWĆ, KONSOLIDOWAĆ, KOMERCJALIZOWAĆ PO CO NAM ONE NIECH LUDZIE W 21 WIEKU KUPIĄ SOBIE OSIOŁKI ! PO PROSTU BURDEL JAKIEGO MOJA BABCIA/DZIADEK NIE PAMIĘTAJĄ ! I TERAZ MÓWIĄ JEDNYM GŁOSEM LEWICO WRÓĆ ! PRECZ Z RZĄDEM PO/PSL !

    Odpowiedz
  • jana(2012-09-26 15:45) Zgłoś naruszenie 210

    Bez jaj 30 letni student kończy studia i idzie na staż? A co robił do 30-ki, jeszcze na beznadziejnych ,łatwych ,humanistycznych studiach, prowadzonych przez nieudaczników życiowych ,do tego wieku, leń i obibok, z takiego już pracownika nie będzie.!!

    Odpowiedz
  • Marcinio(2014-12-30 12:57) Zgłoś naruszenie 20

    Do obserwatora.
    Nie spodziewaj się po dziennikarzynie chęci do zagłębienia się w temat. W Polsce dziennikarstwo już dawno zeszło na psy. Kiedyś miałem iść zaraz po studiach na podyplomowe dziennikarstwo, ale szybko się zreflektowałem, co się święci.
    Natomiast prawdą jest to, że w Polsce prawo działa przeciw ludziom. Jeśli chodzi o zamknięcie drogi wielu ludziom, to jest to zarówno art. 49, wspomnianej ustawy łącznie z artykułami 50 i 51. Oprócz tego jeszcze durniejszy zapis jest w ustawie o praktykach absolwenckich, jaki znajduje się w art. 2, ust. 1.
    Rządzą nami sługusy obcych sił, wpływów Zachodu lub wschodu, sił, które chcą zrobić z Polski tanią siłę roboczą i kolonię gospodarczą (w zasadzie to już tego dokonali, chcą tylko utrzymać status quo).
    Najwyższa pora, by naród obudził się wreszcie i wziął sprawy w swoje ręce.
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • 007KAL(2012-09-26 08:41) Zgłoś naruszenie 10

    Przykro mi, ale nawet najmądrzejszy urzędnik jest głupszy niż kilku urzędników, a kilku urzędników jest głupszych niż kilkudziesięciu urzędników, a setki tysięcy urzędników jest głupszych od milionów obywateli i przedsiębiorców.. więc może jednak warto zrobić "w tył zwrot" i zacząć znowu pozwalać myśleć i decydować tym ostatnim... Np. obniżyć daniny pośrednie i bezpośrednie, a wręcz dołożyć do systemu emerytalnego pieniądze dzisiaj wydawane na selektywną aktywizację i w ten sposób doprowadzić do obniżki kosztów pracy - dzięki temu wyzyskiwacze obywatele-kapitaliści znowu zechcą wyzyskiwać więcej obywateli-pracowników..., a to w konsekwencji doprowadzi do naturalnej równowagi..

    Odpowiedz
  • bezrobotna(2018-01-04 08:38) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe kiedy wprowadzą eutanazję dla matek wielodzietnych, które do 40 rż zajmowały sie dziećmi i nie bardzo mogły iść do pracy, po za tym pracodawcy nie chcieli takich i cały czas tkwią w systemie jako bezrobotne bez prawa do zasiłku? Z czego maja się utrzymać? Różne instytucje wnikające w rodzinę matkę zajmującą się domem czyli bezrobotną ( nawet przy 500+) traktują jako patologię, bo nie mają pracy. Czyli wg sądów rodzinnych , kuratorów itp. są tzw. niezaradną życiowo. Zwłaszcza gdy mąż zarabia 2000 zł brutto. i do pracy musi dojechać. Po 10 latach niepracowania żaden pracodawca nie chce kobiet przyjmować na stanowiska zgodne z wykształceniem, co najwyżej do sprzątania trawników i klatek schodowych na zlecenie. Nikt nie chce szkolić takich ludzi, a UP nie mogą wysyłać na staże, szkolenia itp. To jakiś absurd. Gdzie jest ta sławna aktywizacja zawodowa?

    Odpowiedz
  • Hal(2012-09-26 17:07) Zgłoś naruszenie 11

    Totalny brak znajomości przez autora tekstu przepisu art 49, który wskazuje również iinne grupy osób uprawnionych do stażu bez względu na posiadany wiek.

    Odpowiedz
  • ola(2012-09-27 23:41) Zgłoś naruszenie 10

    To akurat prawda. Ja już dłuższy czas bujam się ze znalezieniem pracy i nic. Teraz szukam kredytu na jakiś mądrych warunkach, bo chcę założyć własną firmę. Pytanie tylko który bank ma najlepszą ofertę?>

    Odpowiedz
  • Do gazu albo na sznur(2012-09-26 20:21) Zgłoś naruszenie 11

    Kilka mln Polaków stanowi zbędne obciżenie Państwa.

    Generalnie 30% europy chyba trzeba będzie zagazować i zakopać w dole z wapnem

    Odpowiedz
  • Iwona(2012-09-26 12:55) Zgłoś naruszenie 10

    Obserwator co ty piszesz? Tak jest jak w artykule. Ja mam 37 lat i staż i inne formy wspierania nie przysługują mi własnie ze względu na wiek. Wiem co piszę bo obecnie jestem bezrobotna ale urząd nie miał mi nic do zaproponowania przez 8 miesięcy więc się wyrejestrowałam. Odmawiali mi wszystkiego, dopłat do studiów podyplomowych, staz nie przysługuje, nic mi nie przysługiwało oprócz marnych kilku groszy wyrwanych im z gardła po walce bo też mi na początku odmówili zasiłku 6 miesięcznego mimo przeprowadzki do innego miasta i związanego z tym rozwiazania stosunku pracy. Urzędy Pracy to jedno wielkie DNO. Nie wiem, może w innych województwach jest lepiej, ja piszę z zach.pom.

    Odpowiedz
  • rewizor(2012-09-26 09:03) Zgłoś naruszenie 10

    polski wynalazek walki z bezrobociem-czyli co by tu jeszcze,co by tu jeszcze s...panowie/pani

    Odpowiedz
  • Piotr(2012-09-26 11:26) Zgłoś naruszenie 10

    Biurokracja , o oczywiście patologia, a podane przykłady dobitnie wskazują jak łatwo "litera" nieprzemyślanego i w oczywisty sposób niesprawiedliwego prawa staje się narzędziem ucisku tych którym urzędnicy mają przecież służyć i wspierać w sprawach, których samodzielnie nie potrafią załatwić by sobie pomóc

    Odpowiedz
  • Olu!(2012-09-28 01:33) Zgłoś naruszenie 10

    Olu, Ty chyba nie chcesz znowu reklamować?

    Odpowiedz
  • Do Oli(2012-09-28 01:34) Zgłoś naruszenie 10

    Nie bierz kredytu, komornik Cię nie odwiedzi. Dobry zwyczaj, nie pożyczaj.

    Odpowiedz
  • janusz(2017-10-05 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Panstwowe urzedy pracy dyskryminuja osoby niepełnosprawne . Dla osob niepełnosprawnych sa oddzielne pokoje gdzie moga przegladac ofert pracy bez kolejki i teoreycznie maja ułatwienia . Osoby niepełnosprawne moga korzystac z ofert dla niepełnosprawnych jak i dla osob pełosprawnych ogolnie dostepnych . ale to tylko teoria . Prawda wyglada zupełnie inaczej . Dla osob niepełnosprawnych są tylko oferty zwiazane ze sprzataniem lub stanowiska na recepcjii . Natomiast osoba niepełnosprawna ktora ma wyzsze wykształcenie i zna jezyki obce z doswiadczeniem zawodowym jezeli znajdzie oferte z lsty ogólnej nigdy tej pracy nie dostanie . Urzedniczki w PUP okłamuja ze " oferta wisi ale jest juz nieaktualna " lub wydja oferte ale dzwomia do pracodawcy ktory dał oferte i i z góry deklasyfikuja potencjalnego kandydata , Najczescie pracodawca nawet nie spotyka sie z potencjalnym kandydatem na rozmowe kwalifikacyjna . Dlatego rada jezeli ktos jst osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności a ma wywsze ambicje niz sprzatnie lub praca na recepcji nie warto przyznawac sie w PUP o niepełnosprawnosci .Bo do wiekszosci dobrych ofert parcy bedziecie mieli droge zamknieta przez sam Urzad Pracy . Taka sytuacja jest w GUP w Krakowie

    Odpowiedz
  • Mlodym....(2012-09-26 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mlodym, w 'zimnym kapitalizmie', zawsze wiatr w oczy.

    W Chile nawet babcie-emerytki odebraly mlodym dilerke narkotykow.

    Odpowiedz