Od przyszłego roku rząd chce obniżyć do 80 proc. wysokość uposażenia wypłacanego żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Obecnie projekt założeń w tej sprawie został skierowany do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych. Ministerstwa mają czas na przedstawienie swoich opinii do 8 sierpnia, zaś związki zawodowe mają czas do zgłaszania uwag do 19 sierpnia.
Dzisiaj Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych ma przygotować stanowisko w sprawie proponowanych rozwiązań.
– Chcemy zaproponować rządowi wprowadzenie jednolitych zasad płacenia za czas choroby. Funkcjonariusz powinien mieć prawo do dwóch tygodni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku – ujawnia Mariusz Tyl, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w więziennictwie. Karą za zbyt częste chorowanie jest obniżanie nagrody rocznej. Jest ona zmniejszana o 1/360 za każdy dzień nieobecności w służbie mającej związek z chorobą, o ile absencja wynosi ponad 15 dni w roku kalendarzowym. Podstawą do takiej obniżki jest art. 197 ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. nr 79, poz. 523 z późn. zm.).
– Możemy się zgodzić na kontrolowanie osób chorych, jednak bez obniżki wysokości uposażenia – dodaje Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego ZSZZ Policjantów.
Podobnie uważają żołnierze zawodowi.
– Nie zgodzimy się, żeby rząd karał nas za to, że policjanci często chorują. W armii nie ma tego problemu. Dlatego proponujemy przygotowanie odrębnych rozwiązań dla żołnierzy – przekonuje płk Marian Babuśka, dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Członkowie tej formacji mieliby prawo do 30 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku.
Rząd jest jednak zdeterminowany do obniżenia wysokości uposażenia w czasie choroby.
– Planujemy rozmowy ze stroną związkową. Poczekamy jednak na konkretne uwagi, które zostaną przez nas przeanalizowane – zapewnia Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.