Michał Deskur, wiceminister spraw wewnętrznych, rozmawiał wczoraj z policyjnymi związkami oraz szefami podległych mu służb o planowanej obniżce uposażenia chorych funkcjonariuszy. Zgodnie z rządową propozycją za czas choroby będzie ono wynosić nie 100 proc. jak obecnie, lecz 80 proc. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2013 r., a nie od stycznia, jak zapowiadał rząd.
– Przesunięcie o pół roku terminu wejścia nowych przepisów w życie daje czas na wypracowanie spójnych rozwiązań. Rząd zgodził się nawet na komisję uzgodnieniową – wyjaśnia Antoni Duda, przewodniczący zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Projekt do poprawy

Mimo takich ustaleń autor projektu, czyli resort spraw wewnętrznych, nie zamierza przesuwać terminu przyjęcia nowych rozwiązań. Jeszcze w tym tygodniu projekt założeń do ustawy zostanie skierowany pod obrady rządu. I to mimo tego, że do projektu uwagi i zastrzeżenia zgłosili praktycznie wszyscy szefowie służb podległych MSW.
Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zarzucił autorom projektu, że nakładając na agentów obowiązek uzyskania zwolnienia lekarskiego zgodnego z art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 512, poz. 77 z późn. zm.), narażają ich na niebezpieczeństwo. Przepis ten określa, że na druku zwolnienia muszą być umieszczone wszystkie dane osobowe chorego, także wskazane jego miejsce pracy.
ikona lupy />
Zmiany zasad wypłacania pensji chorym policjantom / DGP
Szef CBA ostrzega, że w ten sposób w ZUS powstałaby baza z informacjami o czynnych funkcjonariuszach oraz ich rodzinach. Przypomina, że obecnie ze względu na ich bezpieczeństwo dane te są przesyłane bezpośrednio do centrali NFZ z pominięciem ZUS. Podobne uwagi zgłosił też gen. Maciej Hunia, szef Agencji Wywiadu.
– Strona rządowa obiecała, że możliwy będzie inny sposób dokumentowania choroby funkcjonariuszy– ujawnia Antoni Duda.



Pełna wypłata

Wątpliwości budzi również ewentualny wykaz chorób oraz sytuacji uprawniających do uzyskania za czas choroby pełnego uposażenia.
Związkowcy uważają, że taki katalog musi być dokładnie opisany w rozporządzeniach, tak żeby nie było wątpliwości interpretacyjnych. Szef Służby Wywiadu Wojskowego uważa, że 100 proc. powinien dostawać funkcjonariusz, który zachorował w czasie akcji poza granicami kraju z powodu panujących tam warunków.

Nagrody z oszczędności

Aż osiem uwag do projektu zgłosiło także Rządowe Centrum Legislacyjne. Jego zdaniem konieczne stało się doprecyzowanie zakresu opieki nad dzieckiem, sposobu dokumentowania choroby oraz kontroli wystawiania zwolnień. Wątpliwości budził również mechanizm przeznaczania zaoszczędzonych pieniędzy z obniżonego chorobowego na nagrody dla funkcjonariuszy wykonujących prace za nieobecne osoby.
Etap legislacyjny
Projekt założeń