Jedną z najważniejszych kompetencji informatyków, decydującą o ich pozycji na rynku pracy, są języki programowania, którymi potrafią się posługiwać. Umiejętność programowania w kilku językach to duży atut w negocjacjach z pracodawcami – pisze portal rynekpracy.pl.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że w 2011 roku polscy informatycy programowali najczęściej w SQL/PLSQL. Ten język wykorzystywała niemal połowa informatyków, którzy wzięli udział w naszym badaniu. Zaraz za SQL/PLSQL uplasował się język HTML/CSS, którym posługiwała się prawie jedna trzecia polskich specjalistów IT. Mniejszą, ale nadal dużą popularnością, cieszyły się Java Script/ AJAX, PHP oraz XML i Java/ JSP/J2EE.

Języki programowanie wykorzystywane w działach IT / Media

Pracodawcy mogli mieć z kolei problem ze znalezieniem fachowców ze znajomością ABAP, Assembler, ActionScript/Flex, Lotus Script czy Ruby. Jednocześnie programiści, którzy znali te języki programowania mogli liczyć na najwyższe zarobki.

Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT”, przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzenia podstawowego pracowników znających ABAP wyniosła 7 500 zł brutto. Natomiast zarobki programistów posługujących się Assembler i Ruby wyniosły odpowiednio – 6 000 zł i 5 700 zł.