Od lat stolica przoduje pod względem wysokości płac. W 2011 roku również nie było zaskoczenia. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana płacy całkowitej w Warszawie wyniosła w 2011 roku 5 500 PLN brutto.

Szczególnie wysoko zarabiali pracownicy zatrudnieni w branży IT, którzy miesięcznie otrzymywali 7 000 PLN. Na liście najlepiej opłacanych branż kolejne dwa miejsca zajęły: bankowość, z medianą wynagrodzenia na poziomie 6 450 PLN oraz przemysł ciężki (6 300 PLN). Podobnie Najniższe zarobki w stolicy odnotowano w nauce i szkolnictwie (3 500 PLN) oraz służbie zdrowia (4 000 PLN).

Zarobki w Warszawie nie świadczyły jednak o zamożności mieszkańców mazowieckiego. Niezależnie od wieku, osoby zatrudnione w stolicy otrzymywały wynagrodzenia zdecydowanie wyższe niż pracujący na terenie całego województwa. Różnice sięgały od 32% wśród osób w wieku 18-25 lat, do prawie 83% wśród pracowników od 41-50 roku życia.

Wynagrodzenia w wybranych branżach / Inne

– Pierwsze miejsce Warszawy w zestawieniu miast, w których odnotowano najwyższe zarobki, nie jest zaskoczeniem. Podobnie nie dziwi pierwsza pozycja województwa mazowieckiego w rankingu najlepiej wynagradzanych regionów. Większość firm zagranicznych działalność na polskim rynku zaczyna właśnie od stolicy – ocenia Krzysztof Domagała, specjalista ds. wynagrodzeń z portalu wynagrodzenia.pl.

Wpływ na płace pracowników miało także źródło kapitału firmy. Analiza pokazała, że przedstawiciele wszystkich szczebli, zatrudnieni w rodzimych zarabiali mniej niż ich koledzy w przedsiębiorstwach zagranicznych. Największe rozbieżności odnotowano na stanowiskach dyrektorskich, gdzie w polskich firmach płacono 13 000 PLN, a w tych z obcym kapitałem 22 000 PLN brutto.

- Firmy z kapitałem zagranicznym generalnie są większe i mają bardziej skomplikowaną strukturę organizacyjną. Stąd też tak duże różnice w wynagrodzeniach – dodaje Domagała.