Pracownicy mają wiele sposobów, aby dostosować swój czas pracy do potrzeb rodziny. Większość z nich zależy jednak od pracodawcy. Choć w niektórych sytuacjach jego zgoda ma charakter czysto formalny.

Czy można zmniejszyć wymiar etatu

Pracuję na pół etatu. Zamiast pójść na urlop wychowawczy, wystąpiłam do pracodawcy o krótszą pracę. Niedługo moje dziecko kończy 4 lata i zgodnie z umową z szefem powinnam wrócić na pełen etat. Nadal jednak mam kłopoty z zapewnieniem dziecku opieki. Czy mimo jego wieku mogę złożyć do pracodawcy kolejny wniosek o obniżenie czasu pracy?

Czy tydzień pracy może trwać tylko cztery dni

Wychowuję małe dziecko. Do tej pory opiekowała się nim moja mama. Teraz może to robić tylko przez 4 dni w tygodniu. Piątki musi mieć wolne. Czy mogę pracować tylko przez 4 dni w tygodniu?

Czy etat można dowolnie zredukować

Po urlopie macierzyńskim zamierzam wrócić do pracy. Nie chcę iść na wychowawczy. Wiem, że zamiast tego mogę skorzystać z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy. Czy tylko ode mnie zależy, na jaką część etatu będę pracować?

Czy pracownik może wybrać dni wolne od pracy

Postanowiliśmy z żoną dzielić się opieką nad dzieckiem. Chciałbym pracować od niedzieli do wtorku, a więc przez 3 dni w tygodniu. Czy jest to możliwe? Czy jeśli będę chciał wcześniej, niż określiłem to we wniosku, wrócić do starego sposobu świadczenia pracy, potrzebna będzie kolejna zgoda pracodawcy?

Czy pracodawca może odmówić obniżenia etatu

Od roku przebywam na urlopie wychowawczym. Chciałabym wrócić do pracy, ale tylko na część etatu. Czy pracodawca może się nie zgodzić, abym pracowała krócej? Co zrobić, jeśli mi odmówi?

Czy matka karmiąca może wcześniej wracać do domu

Jestem matką bliźniaczek. Mój urlop macierzyński niedługo się kończy. Nie biorę urlopu wychowawczego, ale nie chcę też, przynajmniej na razie, obniżać swojego etatu. Nie mogę bowiem pozwolić sobie, aby mniej zarabiać. Czy przerwy na karmienie mogę wziąć łącznie, na koniec dnia pracy, aby tym samym skrócić czas pobytu w firmie? Przez jaki okres takie przerwy mi przysługują?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zgodnie z prawem skrócić swój czas pracy, aby zająć się dzieckiem
W pełniej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.