statystyki

Pracownicy socjalni chcą wyższej podwyżki dodatku

autor: Michalina Topolewska10.11.2020, 08:30; Aktualizacja: 10.11.2020, 08:43
Federacja ma też zastrzeżenia do zawartej w projekcie ścieżki awansu zawodowego

Federacja ma też zastrzeżenia do zawartej w projekcie ścieżki awansu zawodowegoźródło: ShutterStock

Dodatek za pracę w terenie powinien wzrosnąć z 250 zł do 500 zł miesięcznie, a 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługiwać raz w roku.

Tak uważa Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), która przedstawiła swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876). Zawiera on szereg zmian dotyczących uprawnień przysługujących tej grupie zawodowej, które mają poprawić warunki pracy. Jedną z nich jest podwyżka dodatku do wynagrodzenia za pracę w terenie, który obecnie wynosi 250 zł miesięcznie, a Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje jego podniesienie do kwoty 400 zł. Zdaniem PFZPSiPS dodatek, który przez wiele lat był zamrożony, powinien po podwyżce wynosić 500 zł, zwłaszcza że minimalne i średnie wynagrodzenie pracowników socjalnych należy do najniższych w Europie (gorzej jest na Białorusi).

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jakiegoś mechanizmu waloryzacji dodatku, który gwarantowałby jego stały wzrost. Jednak wygląda na to, że nie ma szans na takie przepisy, dlatego proponujemy wyższą podwyżkę, zwłaszcza że pewnie na kolejną przyjdzie nam znów poczekać kilka lat – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący PFZPSiPS.

Organizacja chce też większych zmian w zakresie dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z propozycją resortu skrócony ma zostać okres zatrudnienia warunkujący nabycie takiego uprawnienia – z pięciu do trzech lat, a PFZPSiPS postuluje jeszcze, aby pracownik socjalny mógł z niego skorzystać raz w roku, zamiast raz na dwa lata.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • myślący(2020-11-10 13:29) Zgłoś naruszenie 81

  Pytanie mam pracownik socjalny, który jest na pierwszej linii ognia i to nie tylko w przypadku COVID-19 ale ma to wpisane w zawód dostaje 250zł brutto dodatku terenowego tj ok. 140zł " na rękę" podczas gdy jego podopieczni bez żadnego trudu 500zł " na rękę" a raczej na dziecko jak to jest?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Doceniana z MCPR(2020-11-10 17:10) Zgłoś naruszenie 14

  Taka jest niestety smutna prawda! Nasza dyrekcja od kilku lat nam obiecuje że zwiększy pracownikom socjalnym ekwiwalent za odzież, który w większości ośrodków wynosi około 1000 zl miesięcznie. Nadmieniam, że jest to dodatek raz w roku! U nas wynosi 500 zł i jest placony w dwóch ratach a dodatkowo pomniejszany o każdy dzień nieobecności pracownika, który był na zwolnieniu lekarskim. Moim zdaniem żenujące!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Monia (2020-11-11 18:46) Zgłoś naruszenie 02

  U nas uwaga bagatela 300 zł. na rok i jeszcze kierowniczka twierdzi że to dużo, bo w innych ośrodkach podobno ten ekwiwalent jest wypłacany jeszcze mniejszy... Tylko ja się pytam gdzie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane