statystyki

Nie będzie sądowego przywrócenia do pracy, gdy brakuje kwalifikacji

autor: Michał Culepa22.10.2020, 17:00
Szczególna ochrona stosunku pracy nie oznacza obowiązku przywrócenia do pracy na stanowisko, na którym pracownik nie mógłby być normalnie zatrudniony ze względu na brak kwalifikacji.

Szczególna ochrona stosunku pracy nie oznacza obowiązku przywrócenia do pracy na stanowisko, na którym pracownik nie mógłby być normalnie zatrudniony ze względu na brak kwalifikacji.źródło: ShutterStock

Sąd nie powinien przywracać do pracy niesłusznie zwolnionego pracownika, gdy ten nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do zatrudnienia na stanowisku, na które chce powrócić – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła byłego wojskowego, zatrudnionego potem jako pracownik samorządowy w urzędzie miasta i gminy. Był on przez pięć lat żołnierzem zawodowym, po odejściu z czynnej służby pozostał w siłach zbrojnych jako cywilny pracownik. Ukończył też aplikację i został radcą prawnym. W trakcie zatrudnienia jako pracownik cywilny wojska wstąpił do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). W 2011 r. przeszedł do pracy w samorządzie – początkowo jako koordynator kontroli zarządczej, ale już pod koniec tego roku powierzono mu obowiązki sekretarza miasta. Miało to miejsce jeszcze przed nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych z 2013 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282), która wykluczyła zatrudnianie p.o. sekretarza w gminach, powiatach i województwach; w tym roku, gdy weszły nowe przepisy, mężczyzna otrzymał nowy angaż na pełnoetatowe stanowisko sekretarza miasta. W trakcie zatrudnienia w samorządzie nadal służył w NSR, a mając przydział kryzysowy w siłach rezerwowych jako żołnierz, był pracownikiem szczególnie chronionym.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane