statystyki

Przywilej normatywności. Jak zbadać nierówności ze względu na orientację seksualną?

autor: Joanna Tyrowicz15.08.2020, 18:00; Aktualizacja: 15.08.2020, 18:55
Jak wyglądałoby zatrudnianie osób nieheteronormatywnych i ile wynosiłyby ich wynagrodzenia, gdyby były heteroseksualne?

Jak wyglądałoby zatrudnianie osób nieheteronormatywnych i ile wynosiłyby ich wynagrodzenia, gdyby były heteroseksualne?źródło: ShutterStock

Wbrew pozorom nie jest łatwo zajrzeć ludziom do łóżka. A szczególnie wtedy, kiedy jest się statystycznym okiem reprezentatywnej populacji, a nie wścibskim sąsiadem. Dlatego bardzo trudno bada się w ekonomii nierówności ze względu na orientację seksualną.

Pierwszy problem naukowców: jak mamy zyskać pewność, że dane osoby nie są heteronormatywne. Drugi: skąd mamy wiedzieć, co by było, gdyby te osoby były heteronormatywne (żeby móc powiedzieć, że coś jest efektem samych preferencji seksualnych, a nie np. poziomu wykształcenia, uprawianego zawodu czy miejsca zamieszkania). I trzeci problem: czy pracodawcy mają wiedzę o preferencjach seksualnych swoich pracowników.

Magazyn DGP z 14 sierpnia 2020

Magazyn DGP z 14 sierpnia 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zib(2020-08-15 22:26) Zgłoś naruszenie 61

  A po co badać...nienormalność nie stanie się z tego powodu normalnoscią!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak(2020-08-16 08:21) Zgłoś naruszenie 20

  Z tolerancją homoseksualistow jest nie wszystko w porzadku, dlaczego nie dopuscili do malzeństwa panow i pan zoofilitow z ukochanymi kozami i pieskami, dlaczego jeśli nie w pierwszych rzedach, to przynajmniej w srodku powinni byli maszerowac ekshibicjiniści, a co z pedofilami ?!, oni tez maja swoje potrzeby, że nie wspomnę o bardzo licznej rzeszy onanistek i onanistow, ktorzy tez domagaja sie szacunku i praw jak hetero, ktorych niedlugo prawdopodobnie bedzie mniejszosc.

  Odpowiedz
 • Wiktor(2020-08-16 08:22) Zgłoś naruszenie 20

  NIC NIE MAM DO HOMOSEKSUALISTÓW !!! Mam wiele co do ich bezpardonowego propagowania i epatowania swą ułomnością, domagają się legalizacji związków - zgoda (dziedziczenie) , ale od wychowywania dzieci - WARA. Mam obawy , że w takim obywatelu młodym zrodzi się dziwne pojęcie świata wobec obserwacji co tata z tatą sobie dziwnego robią w sypialni :-) Powtarzam, nie mam nic do homoseksualistów, mogą sobie robić co chcą w swoich czterech ścianach, mogą co chcą w swoich klubach i knajpkach - ja tam nie wejdę, mam inne "zwykłe" :-), i w tych właśnie zwykłych, jeśli zagoszczą wspomniani, czego im nie bronię, to niech się zachowują jak goście i wg reguł ogólnie przyjętych przez większość. Takie nachalne obwieszczane światu, propagowanie swoich preferencji właściwie już bez powodu, bo nikt ich nie wytyka palcami, świadczy o braku elementarnej ogłady, kultury i kolejnym zjawisku chorobowym jakim niemalże jest - ekshibicjonizm. Pozdrawiam i życzę samodzielności w myśleniu , a nie pojmowaniu trendu, mody, dążenia do poprawności "ewropejskiej" za naukowe, lub demokratyczne usprawiedliwienie nieprawidłowości chociażby tylko w kulturalnym się zachowywaniu :-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane