statystyki

Emerytury to matematyka, nie polityka [OPINIA]

autor: Joanna Śliwińska03.07.2020, 07:55; Aktualizacja: 03.07.2020, 08:03
Ktoś powie, że politycy dostosowują przekaz do wyborców, a ci chcą słuchać obietnic, a nie opisu rzeczywistości. To prawda, ale w tym przypadku nie można zapominać, skąd takie podejście do ZUS w społeczeństwie

Ktoś powie, że politycy dostosowują przekaz do wyborców, a ci chcą słuchać obietnic, a nie opisu rzeczywistości. To prawda, ale w tym przypadku nie można zapominać, skąd takie podejście do ZUS w społeczeństwieźródło: ShutterStock

Podatki? Ochrona zdrowia? Polityka zagraniczna? Z kampanii prezydenckiej płynie wniosek, że to nic ciekawego dla wyborców. Przynajmniej w porównaniu z ubezpieczeniami społecznymi. Według kandydatów i ich sztabów przeciętnego Polaka, niezależnie od wieku, interesuje przede wszystkim to, kiedy przejdzie na emeryturę i jak wysoka ona będzie.

W naszym kraju zagadnienia emerytalne są tak ważnym punktem w programach partii, że jak przekonują niektórzy, mogą nawet zdecydować o wygranej lub przegranej w wyborach. Tam, gdzie powinni wypowiadać się specjaliści od finansów i demografii, opierając się na twardych danych, my mamy do czynienia z emocjami, zaklinaniem rzeczywistości i ignorowaniem kierunku, w jakim nieuchronnie będą zmierzać finanse ZUS.

Co miała na temat emerytur do powiedzenia szóstka kandydatów z największym poparciem? Wiek emerytalny to jeden głównych wątków kampanii Andrzeja Dudy. Z jednej strony podkreślał, że to Platforma Obywatelska go podwyższyła, a z drugiej, że tylko on sam, Andrzej Duda, jest gwarantem pozostawienia go na obecnym poziomie. Pięć lat temu ważną rolę w jego kampanii odegrał postulat emerytur stażowych (po przepracowaniu określonej liczby lat, a nie przekroczeniu konkretnego wieku), w 2020 r. temat ten nie wybrzmiał.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

 • Dziwna Matematyka(2020-07-03 14:28) Zgłoś naruszenie 141

  Kolega 40 letni emeryt policyjny i nieomal cała służba w związku zawodowym i 5 tys emerytury. A Ty czy ja do u.......ej śmierci. Z emeryturą 1/3 tych ww

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Karolina(2020-07-03 10:12) Zgłoś naruszenie 1314

  Dlatego trzeba zagłosować na Trzaskowskiego żeby wszystko zaczęło być jasne, a szczególnie zadłużenie Polski

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Krzysiek(2020-07-03 10:39) Zgłoś naruszenie 137

  Artykuł bez żadnych konkretów i z zupełnie błędną tezą. Emerytury to właśnie polityka. To jest decyzja polityczna kiedy obywatele mają prawo przejść na emeryturę. Dość już gadania o tym, że ZUS zbankrutuje - ZUS nigdy nie był i nie będzie samofinansującą się instytucją, od zawsze dostaje dopłaty od Państwa i tak długo, jak Państwo będzie wypłacalne, tak długo będą pieniądze na emerytury. To jest tylko i wyłącznie decyzja polityczna czy przeznaczamy środki budżetowe na wypłatę emerytur, czy na budowę autostrad, czy na dodatkowe myśliwce dla wojska, czy na jakiekolwiek inne cele, które finansuje Państwo. Matematyka nie ma tu nic do rzeczy, to jest kwestia światopoglądowa.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • W...(2020-07-03 10:59) Zgłoś naruszenie 92

  W emerytalnym systemie skladki zdefiniowanej waloryzacja emerytur powinna odbywac sie zgodnie ze 100% wskaznikiem wzrostem przecietnej placy krajowej tak jak w Szwecji. Szwecja w 1999 r. podobnie jak Polska, wprowadzila system skladki zdefiniowanej i ze szwedzkich rozwiazan mozemy co nieco skorzystac. Np. podoba mi sie w systemie szwedzkim wiek prawa do pozostawania na ryku pracy czyli maksymalny wiek zycia do pozostawania na rynku pracy. W tym roku wynosi on 68 lat, ktory bedzie sukcesywnie podnoszony, bo ludzie w Szwecji chca pracowac dluzej. Do 68 r. zycia mozna w tym roku pracowac na etacie nie pobierajac zadnej emerytury. W 68 r. zycia przechodzi sie na emeryture i dorabia niewielkie limitowane kwoty. Na emeryture mozna takze przejsc wczesniej w tym roku w wieku 62 r. z. jak rowniez w wieku 63, 64, 65, 66, 67 i 68 lat, dotyczy on zarowno kobiet jak i mezczyzn i mozna dorabiac do emerytury niewielkie kwoty.----- W Polsce powinnismy posiadac rowniez tego typu rozwiazania. Obecnie w Polsce mozna pracowac do smierci pobierac emeryture, pracowac na dwoch etatach i dorabiac bez ograniczen. Uwazam,ze to polskie rozwiazanie nie jest zasadne i to z roznych wzgledow.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Piotr (miedziowy)(2020-07-03 17:59) Zgłoś naruszenie 83

  Emerytury to czysta polityka! 1. Roczna waloryzacja kwotowa. 2. 13. emerytura w takiej samej wysokości dla wszystkich. 3. 14.emerytura dla wybranych. 4. Nieuzasadnione przywileje dla wybranych grup zawodowych. 5. "Gilotyna" do 2,5-krotności za składki do końca 1998 roku. Wszystkie w/w przypadki nie mają nic wspólnego z matematyką.

  Odpowiedz
 • Matt(2020-07-04 08:54) Zgłoś naruszenie 80

  Emerytury to matematyka, nie polityka? Zapomnieliście dopisać tylko, że to taka "matematyka" która rządzi się prawami polityki, nie matematyki, że pieniądze wypracowane wg matematycznego wzoru przez lata pracy z pomocą polityki potrafią zniknąć, z pomocą polityki potrafią trafić na rozdroże mające znamiona haraczu,m( zapłać nam kwotę teraz, albo opłacaj przy wybraniu). To w końcu taka polityczna matematyka w której wynik wcale nie oznacza że te pieniądze są twoje, a wypracowany wynik polityka może dowolnie modyfikowsc. To nie jest matematyka. Jedyna matematyka, taka prawdziwa, to pieniądze które mam w domu a nie na lokacie 0,05%... Ale to już matematyka bankowa i polityka mówiąca mi że w ten sposób pieniądze tracą.

  Odpowiedz
 • Obywatel (2020-07-03 16:13) Zgłoś naruszenie 51

  Nie doszło jeszcze do elit że my stażowcy 40+ może doczekamy swoich przywileji ale pamiętamy obietnicę z 2015r.

  Odpowiedz
 • Adam(2020-07-04 08:47) Zgłoś naruszenie 31

  To właśnie matematyka SZANOWNY PANIE rzeby dać trzeba mieć czyli wypracować i powinno być bez tkz świętych krów - policja , wojsko , administracja /rządowa , samorządowa/ , górnicy ... Co ma do tego polityka chyba tyle , że obiecują nie mówiąc iż w/w święte krowy będą mieć kasę i możliwość dalszego zarobkowania np firmy ochroniarskie a my głodówki. Takie myślenie przeraża , zachód jest bogaty a też już mięknie próbuje podnosić wiek emerytalny . Mnie drażni że politycy zmieniają reguły gry dla nas strszych -prawo działa wstecz czyli jak w demokracjach Białoruś , Rosja i tym podobne . Nasz kraj przypomina BAGNO - tkz ELITY!!!

  Odpowiedz
 • Zenek(2020-07-05 22:01) Zgłoś naruszenie 30

  oddajcie złodzieje emerytom ukradzione pieniądze chodzi o emerytury czerwcowe w moim przypadku 300zł. mniej co miesiąc

  Odpowiedz
 • Obywatel(2020-07-03 13:22) Zgłoś naruszenie 22

  W ostatnich dniach czytalem, ze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spolecznej powolalo specjalna Komisje Polityki Senioralnej. Mam nadzieje, ze owa Komisja zajmie sie wieloma problemami z zakresu systemu emerytalnego, opieki dlugoterminowej jak tez problematyka zdrowotna w kontekscie finansowym wymienionych systemow.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Forhanga(2020-07-04 08:53) Zgłoś naruszenie 20

  Sluszna uwaga dlatego wyz demograficzny rocznik 1949 zostal dokladnie matematycznie wyciety!

  Odpowiedz
 • ranger(2020-07-03 15:13) Zgłoś naruszenie 16

  Emerytura to ekonomia, inżynieria, informatyka i inne. Nawet mi się tego nie chce tłumaczyć. Już dawno oderwaliśmy się ekonomicznie od zwykłej produkcji. Dla przykładu jedzenie (nie do przejedzenia) jest w stanie zapewnić nam pewnie mniej niż 0,5% pracujących. Ludzi wypierają maszyny. Wydajność zapewnia chemia. Urodzajność inżynieria genetyczna. I tak jest ze wszystkim, a wy tego nie widzicie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • weto(2020-08-11 15:21) Zgłoś naruszenie 10

  tak, matematyka nie da się ukryć że za kilka lat emerytury będą głodowe dlatego ma je wspomagać ppk a teraz też nie są najwyższe biorąc pod uwagę drożyznę i inflację

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane