statystyki

Woś: Kruchy los pracownika

autor: Rafał Woś05.06.2020, 07:36; Aktualizacja: 05.06.2020, 08:29
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W czasie pandemii niektóre rzeczy widać wyraźniej – choćby kruchość modelu, w którym stabilność ekonomiczna jednostek oparta jest wyłącznie na zyskach z pracy.

W kapitalizmie niemal wszyscy ludzie utrzymują się z pracy swoich rąk i głów. Wyjątek stanowi wąska grupa rentierów – ci nie muszą pracować, by przeżyć. Dla nich zajęcie może być (nie musi) źródłem zaspokajania potrzeb wyższego rzędu: społecznego uznania czy poczucia misji. Rentierów zostawmy na boku i skupmy się na pracownikach – w tej grupie dochody z pracy w bezpośredni sposób wyznaczają pozycję społeczną jednostki. To one w ogromnym stopniu determinują to, gdzie mieszkasz, co i jak konsumujesz albo z kim się zadajesz. Taka jest rzeczywistość społeczeństwa klasowego.

Z dochodami z pracy jest jeden podstawowy problem – ich źródło może w każdej chwili wyschnąć. Powody mogą być różne: zarówno indywidualne (np. choroba), jak i zbiorowe: krach ekonomiczny lub – jak obecnie – zamrożenie gospodarki. I co wtedy? Jak długo jesteśmy w stanie przetrwać bez konieczności znaczącej zmiany struktury swoich wydatków? A co za tym idzie, nieuchronnej społecznej degradacji: przeprowadzki do mieszkania w gorszej okolicy albo oszczędzania na podstawowych produktach? Innymi słowy: jak długo przeciętny obywatel bogatego zachodniego świata może nie pracować bez poczucia, że poniósł życiową porażkę?

Odpowiedzi na te pytania niesie praca badaczki Instytutu Bruegla Catariny Midões. Dane, które przywołuje, pochodzą z badania Europejskiego Banku Centralnego realizowanego w 2017 r. w 21 krajach UE, w tym także w Polsce. Wynika z nich, że prawie 42 mln Europejczyków nie jest w stanie przetrzymać bez pensji nawet jednego miesiąca. Gdy dochodów z pracy nie ma przez dwa miesiące, ich liczba rośnie do 57,5 mln. Jeśli doliczyć do tego osoby znajdujące się we wspólnym gospodarstwie domowym, możemy mówić o prawie 100 mln ludzi. Warto dodać, że badanie Midões uwzględnia już istniejące przed kryzysem świadczenia państwa dobrobytu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane