statystyki

Pracownicy NFZ boją się o swoją przyszłość

autor: Agata Szczepańska03.06.2020, 06:31; Aktualizacja: 03.06.2020, 10:11
NFZ

NFZźródło: ShutterStock

W Narodowym Funduszu Zdrowia zawrzało po informacjach, że również w tej instytucji można będzie szukać oszczędności. Pracownicy obawiają się, że nie będzie przy tym przestrzegany zakładowy układ zbiorowy, na czym stracą m.in. osoby w wieku okołoemerytalnym.

Możliwość redukcji w NFZ przewiduje ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tarcza 4.0), która jeszcze w tym tygodniu może być przyjęta przez Sejm.

Jej pierwotny projekt zakładał, że można redukować etaty i zmieniać zakresy umów nie tylko w administracji centralnej, ale też w całym sektorze finansów publicznych, czyli m.in. w samorządach, ZUS, NFZ, szpitalach, sądach, uczelniach publicznych. Rządowa autopoprawka ograniczyła to jednak do podmiotów wymienionych w art. 9 pkt 5–9 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 869). W konsekwencji spod kontrowersyjnych przepisów wypadły m.in. szkoły wyższe, lecznice i sądy. Wspomniany przepis wciąż obejmuje jednak m.in. NFZ, ZUS i KRUS.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane