statystyki

Czy nadciąga koszmar telepracy

autor: Rafał Woś29.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.05.2020, 09:25
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Czy po pandemii praca z domu stanie się normalnością? Mam nadzieję, że nie! Jednak wielu ekonomistów przewiduje, że tak się właśnie stanie.

Do tej pory na stałe z domu pracowało 7,9 proc. światowej siły roboczej, czyli 260 mln osób (dane Międzynarodowej Organizacji Pracy z 2019 r.). Najwięcej w krajach biednych: na Filipinach, w Indonezji czy w państwach Afryki Środkowej. Tam dom był zakładem pracy nawet dla 15 proc. (i więcej) pracującej populacji. Zaraz po nich (co ciekawe) były kraje najbogatsze: USA, Szwecja czy Francja. Ze współczynnikiem telepracy zbliżonym do 10 proc. państwa, w których z domu pracuje do 5 proc. ludzi, to egzotyczna wspólnota bogatych z Europy Zachodniej (Niemcy), wschodnich Europejczyków, Rosji, Turcji, Brazylii i Egiptu. Oczywiście praca zdalna pracy zdalnej nierówna. Bo znajdziemy w tej grupie zarówno przedstawicieli wolnych zawodów czy artystów, jak i skręcaczy papierosów, długopisów albo składaczy pudełek od pizzy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • praca zdalna to kuriozum(2020-05-30 03:16) Zgłoś naruszenie 31

    Każdy kto myśli, że całe nasze życie podporządkujemy internetowi, social mediom, smartfonowym aplikacjom, płaceniu bezgotówkowemu, wszechobecnemu wi-fi, biometriom, 5G i internetowi rzeczy jest albo wysoce naiwny albo uknuł tą strategię i jest psychopatą intelektu i używa go po to by zniewalać, podtruwać i wyniszczać ludzkość. Bo bynajmniej nie można nazwać postępem odbierania ludziom czasu, zdrowia, prywatności i wolności by dodatkowo je sobie spieniężać w celach marketingowych( słynna gospodarka oparta o dane) przy jednoczesnym rozleniwianiu, ogłupianiu i uzależnianiu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane