statystyki

Tarcza podtrzymuje status quo zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

autor: Klaudia Szczupak02.04.2020, 08:45; Aktualizacja: 02.04.2020, 08:50
Regulacją ustawową zostały objęte również zasady prolongaty ważności zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Regulacją ustawową zostały objęte również zasady prolongaty ważności zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.źródło: ShutterStock

Urzędowe dokumenty zachowują ważność – i to automatycznie, bez jakiejkolwiek aktywności obcokrajowca czy pracodawcy. Dzięki temu i pobyt, i praca imigranta wciąż są legalne. A dotyczy to nawet pracy sezonowej.

Wśród przepisów tarczy antykryzysowej, która weszła właśnie w życie (tj. przede wszystkim ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19...; Dz.U. poz. 568), znalazły się uregulowania dotyczące przedłużenia legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.

Zawieszenie bezpośredniej obsługi interesantów w urzędach wojewódzkich i urzędach pracy, podyktowane profilaktyką antywirusową, zablokowało w praktyce możliwość składania odpowiednich wniosków i tym samym dochowania dotychczas obowiązujących terminów. Zaproponowane rozwiązania przejściowe pozwolą uniknąć niekorzystnego scenariusza w postaci utraty prawa do legalnego pobytu i pracy przez licznych obcokrajowców. W tym miejscu należy jednak zastrzec, że obecna sytuacja nie wpływa na status pobytowy obywateli państw Unii Europejskiej i członków ich rodzin. Uprawnienia tych osób do pobytu na terenie Polski nie są bowiem zależne od zezwoleń lub podobnych dokumentów.

Przedłużenie pobytu


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane