statystyki

Elastyczny model polskiego rynku pracy może teraz przynieść katastrofalne skutki

autor: Piotr Wójcik28.03.2020, 07:00; Aktualizacja: 28.03.2020, 11:34
Jednak prawdziwie katastrofalne skutki społeczne polski model rynku pracy może przynieść dopiero teraz, gdy w wyniku pandemii koronawirusa cała gospodarka niemal stanęła.

Jednak prawdziwie katastrofalne skutki społeczne polski model rynku pracy może przynieść dopiero teraz, gdy w wyniku pandemii koronawirusa cała gospodarka niemal stanęła.źródło: ShutterStock

Na początku XXI w., w szczytowym okresie bezrobocia w naszym kraju, odsetek Polaków poszukujących pracy dochodził do 20 proc. Zgodnie z dominującymi wówczas teoriami ekonomicznymi uznano, że najskuteczniejszą receptą na to zjawisko będzie jak największe uelastycznienie rynku pracy.

Dzięki temu przedsiębiorstwa nie bałyby się zatrudniać, bo w razie spadku zamówień bardzo szybko mogłyby zredukować załogę. Ale skoro firmom nic nie przeszkadzałoby najmować ludzi, zwolnieni bez problemu znaleźliby nową pracę. Chodziło o to, by jak największy segment rynku pracował na swobodnie zawieranych kontraktach, których kształt zależałby od indywidualnych negocjacji, a nie prawnych ograniczeń. Według zasady „chcącemu nie dzieje się krzywda” przyjęto, że jeśli obie strony podpisują się pod taką umową, to dla obu powinna być ona korzystna.

Choć o 20-procentowym bezrobociu już dawno zapomnieliśmy (według Eurostatu spadło ono w styczniu 2020 r. poniżej 3 proc.), model rynku pracy, który zaczęto tworzyć w tamtym okresie, wciąż ma się dobrze. A kolejne ekipy rządzące nie zrobiły nic, by z nim zerwać – co najwyżej wprowadzały korekty. W efekcie teraz, w czasie trwającej pandemii wirusa SARS-CoV-2, miliony ludzi mogą zostać bez środków do życia i prawa do podstawowego ubezpieczenia społecznego.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • 1(2020-03-29 18:35) Zgłoś naruszenie 50

  A może Balcerowicz coś teraz mądrego wymyśli?

  Odpowiedz
 • sprawdza się(2020-03-29 18:34) Zgłoś naruszenie 50

  elastyczność nie sprawdza się na dłuższą metę nawet wśród panienek pracujących na skraju dróg za miastem, ludzi którzy wpadli na pomysł aby w ten sposób budować rynek pracy należałoby zbiorowo zaocznie osądzić i zamknąć w dożywotnim odosobnieniu do końca ich dni, bez prawa widywania się z kimkolwiek; mobilność - macie teraz swoją mobilność; średnio rozgarnięty półinteligent był w stanie przewidzieć jak to się kończy

  Odpowiedz
 • WKUTY(2020-03-29 16:57) Zgłoś naruszenie 40

  Trzeba by zbiorowo pozwać panią Henrykę Bochniarz. Ciekawe, ile z niej trzeba by wydusić, aby poszła w skarpetkach ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane