statystyki

Wojewodowie chcą się decentralizować

autor: Artur Radwan26.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:52
komputer-urzędnik

Obecnej ekipie rządowej zarzuca się, że na każdej płaszczyźnie chce centralizacji władzy – nawet tej w terenie. Jak się jednak okazuje, niektórzy z wojewodów chętnie podzieliliby się swoim zadaniami z samorządami.źródło: ShutterStock

Część urzędów wojewódzkich chciałaby przekonać resort spraw wewnętrznych i administracji, aby zadania związane z wydawaniem paszportów przejęły lokalne samorządy. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się urzędnicze związki.

Obecnej ekipie rządowej zarzuca się, że na każdej płaszczyźnie chce centralizacji władzy – nawet tej w terenie. Jak się jednak okazuje, niektórzy z wojewodów chętnie podzieliliby się swoim zadaniami z samorządami. Dotyczy to m.in. wydawania pozwoleń dla cudzoziemców (o czym już pisaliśmy: „Recepta na kolejki dla cudzoziemców”, DGP nr 5/2020 ). Teraz pojawił się kolejny pomysł – aby wydziały paszportowe w urzędach wojewódzkich trafiły do samorządów (przynajmniej do tych wybranych). Taka propozycja pojawiła się na ostatnim konwencie wojewodów z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Resort nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Gminne wydziały

Obecnie wydawaniem paszportów zajmuje się 16 urzędów wojewódzkich z delegaturami. Niektóre z nich mieszczą się na terenie urzędów należących do gminy. Tak jest na przykład w stołecznej dzielnicy Żoliborz.

– Wiele osób, które wnioskują o wydanie paszportu, najprawdopodobniej do końca nie wie, czy za wydanie tego dokumentu odpowiedzialna jest gmina, czy administracja rządowa – mówi prof. Bogumił Szmulik, ekspert ds. administracji publicznej. Jednak jego zdaniem przeniesienie tych formalności na poziom gminy mogłoby być problematyczne ze względu na uregulowania prawne i łączące nas umowy międzynarodowe.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane