statystyki

Wojewodowie chcą się decentralizować

autor: Artur Radwan26.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:52
komputer-urzędnik

Obecnej ekipie rządowej zarzuca się, że na każdej płaszczyźnie chce centralizacji władzy – nawet tej w terenie. Jak się jednak okazuje, niektórzy z wojewodów chętnie podzieliliby się swoim zadaniami z samorządami.źródło: ShutterStock

Część urzędów wojewódzkich chciałaby przekonać resort spraw wewnętrznych i administracji, aby zadania związane z wydawaniem paszportów przejęły lokalne samorządy. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się urzędnicze związki.

Obecnej ekipie rządowej zarzuca się, że na każdej płaszczyźnie chce centralizacji władzy – nawet tej w terenie. Jak się jednak okazuje, niektórzy z wojewodów chętnie podzieliliby się swoim zadaniami z samorządami. Dotyczy to m.in. wydawania pozwoleń dla cudzoziemców (o czym już pisaliśmy: „Recepta na kolejki dla cudzoziemców”, DGP nr 5/2020 ). Teraz pojawił się kolejny pomysł – aby wydziały paszportowe w urzędach wojewódzkich trafiły do samorządów (przynajmniej do tych wybranych). Taka propozycja pojawiła się na ostatnim konwencie wojewodów z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Resort nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie.

Gminne wydziały

Obecnie wydawaniem paszportów zajmuje się 16 urzędów wojewódzkich z delegaturami. Niektóre z nich mieszczą się na terenie urzędów należących do gminy. Tak jest na przykład w stołecznej dzielnicy Żoliborz.

– Wiele osób, które wnioskują o wydanie paszportu, najprawdopodobniej do końca nie wie, czy za wydanie tego dokumentu odpowiedzialna jest gmina, czy administracja rządowa – mówi prof. Bogumił Szmulik, ekspert ds. administracji publicznej. Jednak jego zdaniem przeniesienie tych formalności na poziom gminy mogłoby być problematyczne ze względu na uregulowania prawne i łączące nas umowy międzynarodowe.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane