statystyki

Oto najważniejsze wyroki z zakresu zatrudnienia z 2019 r.

autor: Łukasz Guza06.02.2020, 09:10; Aktualizacja: 06.02.2020, 09:26
Nie można dwukrotnie różnicować wynagrodzenia w oparciu o to samo kryterium

Nie można dwukrotnie różnicować wynagrodzenia w oparciu o to samo kryteriumźródło: ShutterStock

Pracodawca może zarzucić zatrudnionemu popełnienie przestępstwa i zakończyć z tego powodu zatrudnienie. Nawet jeśli ostatecznie okaże się, że nie miał racji, nie poniesie odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych, jeśli działał na podstawie dostępnych materiałów i przeprowadził rzetelne postępowanie wyjaśniające.

Tak wynika z jednego z 10 najważniejszych – zdaniem Kancelarii Raczkowski – ubiegłorocznych wyroków dotyczących sfery zatrudnienia. Kancelaria ta tradycyjnie na początku roku typuje najważniejsze orzecznictwo w tym zakresie.

– Spraw dotyczących ochrony dóbr osobistych pracowników będzie przybywać, bo są oni coraz bardziej świadomi swoich uprawnień. Jeśli zatrudniający zarzuca popełnienie przestępstwa, to musi najpierw sprawdzić, czy ma ku temu uzasadnione powody, nie szkodzić świadomie pracownikowi i nie przesadzać z nagłaśnianiem danego przypadku – tłumaczył Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner kancelarii.

Inny wybrany wyrok (z 14 marca 2019 r., sygn. akt II PK 310/17) dotyczył kwestii różnicowania wynagrodzeń ze względu na staż. SN wskazał, że jest ono dopuszczalne, gdy konkretni pracownicy – w związku z posiadanym doświadczeniem – niejednakowo wykonują takie same obowiązki (co przekłada się na większą ilość i lepszą jakość pracy). Nie można jednak dwukrotnie różnicować wynagrodzenia w oparciu o to samo kryterium (poprzez uwzględnianie stażu w pensji zasadniczej oraz przyznawanie dodatku stażowego).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane