Praca na emeryturze: kasjer, sprzątaczka i stróż nocny. Wynagrodzenie? Minimalne

autor: Karolina Nowakowska26.01.2020, 17:55; Aktualizacja: 27.01.2020, 11:48
Decyzję o kontynuowaniu pracy na emeryturze najrzadziej podejmują  osoby z wykształceniem podstawowym (96 proc.)

Decyzję o kontynuowaniu pracy na emeryturze najrzadziej podejmują osoby z wykształceniem podstawowym (96 proc.)źródło: ShutterStock

Zaledwie co trzecia osoba, która skończyła 50 lat jest aktywna zawodowo. Po przekroczeniu wieku emerytalnego pracuje już tylko 1,3 mln osób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • j.(2020-01-26 19:27) Zgłoś naruszenie 585

    Swego rodzaju patologia ma miejsce natomiast w sektorze publicznym: Znam urzędników, którzy mają od dawna prawo do emerytury, ale uparcie trzymają się stołków. Niektórzy biorą zarówno dużą pensję, jak i emeryturę, bo do pewnego momentu można było niby przejść na emeryturę, a dalej pracować i dostawać zarówno pensję, jak i emeryturę. (Dziś trzeba zwolnić się z pracy, a w przypadku stanowisk, na które obowiązują konkursy, to nie można tak łatwo wrócić do pracy). Oczywiście łatwo się domyśleć, że jak ktoś ma ogrom pracy, (tak jak np. piszący te słowa) i ma dosyć, to na emeryturę po prostu przechodzi, a siedzą na posadach ci, którzy mają stanowiska takie... bardziej celebryckie, bo inni wykonują całą robotę, a oni sobie celebrują swoją pozycję. Są to niekiedy osoby w wieku 70 i więcej lat, a wcale nie chcą odejść, bo im dobrze na posadzie! Uważam, że powinien być obowiązek odchodzenia urzędników na emeryturę, jeśli nie po osiągnięciu wieku emerytalnego, to przynajmniej w wieku np. 70 lat, żeby podatnicy nie finansowali pensji takich podstarzałych celebrytów na państwowych posadach!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • j.(2020-01-26 21:28) Zgłoś naruszenie 920

    A swoją drogą, to niestety jesteśmy za mało wyedukowani ekonomicznie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że warto zawczasu zadbać o to, żeby na tzw. stare lata żyło się nam lepiej. Gdy jesteśmy jeszcze młodzi, pełni sił, zwłaszcza jeśli mamy np. dobry zawód, albo inny sposób zarabiania niezłych pieniędzy, wtedy warto pomyśleć, jak tu zaoszczędzić, zainwestować, pomyśleć o przyszłości, żeby potem mieć czym się rządzić nie oglądając się na ZUS, a nie koniecznie wszystko przejadać, np. koniecznie kupować nowe auto, jeśli powodzi nam się nieco lepiej. Przede wszystkim warto nieźle zarabiać i płacić od tego wyższe składki, żeby nie musieć pracować na emeryturze, tylko korzystać z życia, ale może i to nie wystarczyć, dlatego zachęcam wszystkich do tego, czego ja sam zresztą nie zrobiłem i teraz żałuję, a mianowicie, żeby póki czas np, zainteresować się rynkiem kapitałowym, czy różnymi forami oszczędzania i zmienić trochę myślenie, że np. wysoka pensja nie służy tylko do tego, żeby ją wydawać na bardziej okazałą konsumpcję, ale także do tego, żeby było z czego więcej zaoszczędzić i w żadnym wypadku później nie myśleć o tym, czy na emeryturze być kasjerem, czy stróżem, tylko o tym do jakiego sobie jechać sanatorium, albo na jaką wycieczkę. Ale to MY SAMI POWINNIŚMY O TO WE WŁASNYM INTERESIE ZADBAĆ!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Roman(2020-01-26 23:05) Zgłoś naruszenie 253

    Ucz się i pracuj a garb to ci sam......

    Odpowiedz
  • 50 +(2020-01-27 06:31) Zgłoś naruszenie 302

    Dużo mądrosci w tym artykule .. to co napisał autor wiedzą wszyscy po 50 . I co to zmienia ? Pracodawcy nie zatrudniają i co im zrobisz ? Pójdziesz na skargę do autora art ? :)

    Odpowiedz
  • Bolko (2020-01-27 09:15) Zgłoś naruszenie 101

    Pkb 10 razy nizsze jak w Niemczech .czyli pracy malo i slabo oplacana w zadnej dziedzinie gospodarki nie mozna sie pochwalic. Węgiel najdrozszy na swiecie .jablka w sadzie tanie a na sprzedaz za granice juz drogie .palety jeszcze konkurują ceną bo lasy mamy

    Odpowiedz
  • Ela(2020-01-27 09:16) Zgłoś naruszenie 92

    Dlaczego emerytów oszukuje się bo jak dorabiaja do głodowej emerytury płacą składkę zdrowotną drugi raz i to się nie wlicza do lat pracy dlaczego tak jest to po co pracować lepiej głosować co za myślenie głupota i zabieranie pieniędzy

    Odpowiedz
  • Ola(2020-01-27 11:14) Zgłoś naruszenie 33

    Ja mam 4 euro w Niemczech jako opiekunka.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ile...(2020-01-27 12:00) Zgłoś naruszenie 130

    Ile wynosi w Polsce krajowy prog ubostwa i wykluczenia spolecznego i jaki odsetek emerytow zyje ponizej tego progu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Felek(2020-01-27 13:25) Zgłoś naruszenie 32

    do King - a tobie cegła spadła na głowę, to chyba tylko ci przy korycie tyle zarabiają

    Odpowiedz
  • kobieta pracująca(2020-01-27 15:18) Zgłoś naruszenie 180

    szukałam pracy mając 42 lata i już wtedy byłam za stara na panią w sekretariacie, zgroza

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-01-27 15:21) Zgłoś naruszenie 116

    Teraz przechodzą na emeryturę i dalej pracują w tym samym zakładzie za wysokie wynagrodzenia. Blokują zatem miejsca pracy dla młodych. Tak nie powinno być.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • biedota emerytalna(2020-01-27 15:55) Zgłoś naruszenie 165

    pracują ci emeryci co mieli lekką dobrze płatną pracę tj. lajtową, bo emeryt, który naprawde ciężko pracował za ochłapy to czekał na przejście na emeryturę jak na zbawienie, np. tak jak ja jako pracownik budżetówki, któremu rząd płacił ochłapami, w tym zamrażając na 8 lat wynagrodzenia i teraz dalej mam emeryturę ochłapy.

    Odpowiedz
  • XYZ +50(2020-01-27 22:22) Zgłoś naruszenie 21

    W artykule jest to co wszyscy wiedzą. Rząd obniżył próg emerytalny, ale nie dał zachęt / lub restrykcji/ aby ludzie mogli sami wybierać czy chcą dalej pracować. Teraz czy chcesz czy nie masz kopa na emeryturę po 60 urodzinach. A po 50 tych jesteś już śmiechem. Nieważne że uczysz młodych i pracujesz uczciwie. Teraz weszło na rynek pracy młode pokolenie/nazywane różnymi literkami/. Czego te korporacje nie robią żeby tych ludzi oblaskawic. Całe teorie powstają żeby tę gawiedż zaangażować na dłużej niż 6 miesięcy. E tym samym czasie starzy cichutko pracują za te sama /lub mniejsza/ pensje co 10 lat temu. Tego nikt nie widzi, bo nie chce widzieć. Na czele z PIP. Rządem i Związkami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Roro(2020-01-28 07:30) Zgłoś naruszenie 10

    A ja mam 5600 emerytury i mam gdzieś dorabianie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lekarz emeryt(2020-01-28 10:39) Zgłoś naruszenie 10

    A ja mam polowe tego, ale przy tych e-przepisach nie dotkne sie juz do zadnego pacjenta. Jak mi zabraknie, pojde na stroza...

    Odpowiedz
  • truskawka(2020-01-28 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    do:Poziomka jestem zainteresowana. Co to zs firma?

    Odpowiedz
  • waszka(2020-01-29 14:03) Zgłoś naruszenie 11

    brawo my PIS. Brawo JA Jarek i Mateusz.. Panowie szlachta .Co z zatrudnianiem 55-60+ bezrobotnych? Dlaczego ich ciągle macie głęboko w ************** swoje gęby w telewizji państwowej i i powiedzcie kiedy zajmiecie się bezrobotnymi seniorami,kiedy towarzysze bezrobotni zobaczą was w urzędach pracy rozmawiających z nimi ? Nigdy bo tych ludzi macie głęboko w ******

    Odpowiedz