statystyki

Starzy pracownicy zarobią więcej od początkujących. Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

autor: Paulina Szewioła03.07.2019, 01:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:15
W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.źródło: ShutterStock

Dodatek stażowy będzie wyłączony z płacy minimalnej. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przyjęty wczoraj przez rząd.

Minimalna płaca nie sprowadza się bowiem jedynie do pensji zasadniczej, ale uwzględnia też inne składniki i świadczenia. Między innymi dodatek do wynagrodzenia za staż pracy. Przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym m.in. zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej, np. pracownikom samorządowym czy nauczycielom.

Problem jednak w tym, że obecnie pracownik z dłuższym stażem pracy, który ma zarobki na poziomie minimalnej pensji, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona lub z krótkim stażem, wykonująca podobne obowiązki. Powód? Właśnie wliczenie do płacy dodatku stażowego – można nim bowiem „wyrównać” płacę zasadniczą nieprzekraczającą ustawowego minimum. Jednak nowemu pracownikowi również trzeba je zagwarantować.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. W takich przypadkach dodatek stażowy przestaje być formą wynagrodzenia pracownika za posiadane przez niego doświadczenie, związane z długotrwałym zatrudnieniem.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • K(2019-07-04 07:21) Zgłoś naruszenie 232

    Starzy pracownicy dostaną mniej i tak, bo przecież młodzi do 26 roku życia są zwolnieni z podatku.

    Odpowiedz
  • Czyli Minimalne Wynagrodzenie....(2019-07-04 21:03) Zgłoś naruszenie 150

    Mogło stać się wynagrodzeniem Maksymalnym.... bo Stary Pracownik z dodatkiem stażowym miał mniej ???? ja pier.... co za Nędza że człowiek może być aż tak upodlony!!!!

    Odpowiedz
  • brawo PIS i tak trzymać.......(2019-07-03 14:18) Zgłoś naruszenie 123

    to są nieduże pieniądze,ale wyróżnią pracownika starszego stażem,który dziś ma płacę zasadniczą mniejszą niż mówi ustawa.Ta paranoja płacowa wymyślona przez postkomunistów,którzy nie posiadali tak długiego stażu-uważali się za poszkodowanych i tak to leciało aż odleciało.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niestety-nadszedł czas na zmiany w dobrym kierunku(2019-07-03 14:20) Zgłoś naruszenie 110

    i tak trzymać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • precz z takim pracodawcą(2019-07-05 07:51) Zgłoś naruszenie 60

    a co z tymi co przepracowali całe życie i odeszli na emeryturę, do tego gdzie są pieniądze z tzw. podwyżki inflacyjnej, gdzie nas mrozili, szkoda, że z rodzinami nas nie mrozili. Na plusy za darmo to mają, a ludziom pracy dawali jałmużnę. I to jest rząd pracodawca, który traktował swoich pracowników jak parobków.

    Odpowiedz
  • to uważam że pracownicy samorządowi i inni........(2019-07-05 08:17) Zgłoś naruszenie 40

    obecnie mają wynagrodzenia zasadnicze w granicach 1 tys.zł do 1,2 tys zł.Reszta do najniższej płacy to premie i dodatki,w tym dodatek stażowy,mam na myśli płace netto.Od nowego roku płaca minimalna będzie,w granicach 1,7 tys.zł.,to jakby nie patrzył,pracodawca musiałby podwyższyć netto 600 zł.Aby dodatek stażowy nie był wyrzucony z płacy zasadniczej.Minimalne wynagrodzenie,to nic innego,jak wynagrodzenie zasadnicze i nie powinno składać się z innych elementów płacowych.W innym przypadku będą poszkodowani pracownicy,którzy mają wynagrodzenia wyższe obecnie od najniższej płacy zasadniczej.Pracodawcy śpieszcie się,z podwyżkami ,bo dojdzie do anomalii płacowych,jak dotychczas.

    Odpowiedz
  • właśnie w sądownictwie,pomyśleli o podwyżce.......(2019-07-05 08:25) Zgłoś naruszenie 30

    900 zł ,to samo otrzymają nauczyciele a pracownicy samorządowi zawsze na końcu ????

    Odpowiedz
  • mark(2019-07-04 17:34) Zgłoś naruszenie 31

    To dobry krok, ale czemu tylko jeden. Podobny problem jest w wliczeniem pory nocnej do minimalnego. Albo dawanie niskiej podstawy i wyrównywanie dodatkiem wyrównawczym etc..etc. Minimalną pensję powinna stanowić pensja podstawowa. Podobnie w przedsiębiorstwach płacących lepiej. Pensja podstawowa powinna być kwotą bazową w danej grupie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pracownik(2019-07-07 13:07) Zgłoś naruszenie 20

    Czy w tym kraju trzeba strajkować (weterynaria, pracownicy sądów i prokuratur, nauczyciele), żeby dostać podwyżkę? Ci którzy nie strajkowali (nadzór budowlany, inspekcja handlowa) zostali z niczym. Premier Morawiecki dużo mówi o poprawie bytu pracowników branży prywatnej, a gdzie w tym wszystkim pracownicy państwa? Dlaczego o nich nie mówi?

    Odpowiedz