statystyki

Starzy pracownicy zarobią więcej od początkujących. Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

autor: Paulina Szewioła03.07.2019, 01:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:15
W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.źródło: ShutterStock

Dodatek stażowy będzie wyłączony z płacy minimalnej. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przyjęty wczoraj przez rząd.

Minimalna płaca nie sprowadza się bowiem jedynie do pensji zasadniczej, ale uwzględnia też inne składniki i świadczenia. Między innymi dodatek do wynagrodzenia za staż pracy. Przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym m.in. zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej, np. pracownikom samorządowym czy nauczycielom.

Problem jednak w tym, że obecnie pracownik z dłuższym stażem pracy, który ma zarobki na poziomie minimalnej pensji, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona lub z krótkim stażem, wykonująca podobne obowiązki. Powód? Właśnie wliczenie do płacy dodatku stażowego – można nim bowiem „wyrównać” płacę zasadniczą nieprzekraczającą ustawowego minimum. Jednak nowemu pracownikowi również trzeba je zagwarantować.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. W takich przypadkach dodatek stażowy przestaje być formą wynagrodzenia pracownika za posiadane przez niego doświadczenie, związane z długotrwałym zatrudnieniem.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • K(2019-07-04 07:21) Zgłoś naruszenie 232

  Starzy pracownicy dostaną mniej i tak, bo przecież młodzi do 26 roku życia są zwolnieni z podatku.

  Odpowiedz
 • Czyli Minimalne Wynagrodzenie....(2019-07-04 21:03) Zgłoś naruszenie 150

  Mogło stać się wynagrodzeniem Maksymalnym.... bo Stary Pracownik z dodatkiem stażowym miał mniej ???? ja pier.... co za Nędza że człowiek może być aż tak upodlony!!!!

  Odpowiedz
 • brawo PIS i tak trzymać.......(2019-07-03 14:18) Zgłoś naruszenie 123

  to są nieduże pieniądze,ale wyróżnią pracownika starszego stażem,który dziś ma płacę zasadniczą mniejszą niż mówi ustawa.Ta paranoja płacowa wymyślona przez postkomunistów,którzy nie posiadali tak długiego stażu-uważali się za poszkodowanych i tak to leciało aż odleciało.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • niestety-nadszedł czas na zmiany w dobrym kierunku(2019-07-03 14:20) Zgłoś naruszenie 110

  i tak trzymać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • precz z takim pracodawcą(2019-07-05 07:51) Zgłoś naruszenie 60

  a co z tymi co przepracowali całe życie i odeszli na emeryturę, do tego gdzie są pieniądze z tzw. podwyżki inflacyjnej, gdzie nas mrozili, szkoda, że z rodzinami nas nie mrozili. Na plusy za darmo to mają, a ludziom pracy dawali jałmużnę. I to jest rząd pracodawca, który traktował swoich pracowników jak parobków.

  Odpowiedz
 • to uważam że pracownicy samorządowi i inni........(2019-07-05 08:17) Zgłoś naruszenie 40

  obecnie mają wynagrodzenia zasadnicze w granicach 1 tys.zł do 1,2 tys zł.Reszta do najniższej płacy to premie i dodatki,w tym dodatek stażowy,mam na myśli płace netto.Od nowego roku płaca minimalna będzie,w granicach 1,7 tys.zł.,to jakby nie patrzył,pracodawca musiałby podwyższyć netto 600 zł.Aby dodatek stażowy nie był wyrzucony z płacy zasadniczej.Minimalne wynagrodzenie,to nic innego,jak wynagrodzenie zasadnicze i nie powinno składać się z innych elementów płacowych.W innym przypadku będą poszkodowani pracownicy,którzy mają wynagrodzenia wyższe obecnie od najniższej płacy zasadniczej.Pracodawcy śpieszcie się,z podwyżkami ,bo dojdzie do anomalii płacowych,jak dotychczas.

  Odpowiedz
 • właśnie w sądownictwie,pomyśleli o podwyżce.......(2019-07-05 08:25) Zgłoś naruszenie 30

  900 zł ,to samo otrzymają nauczyciele a pracownicy samorządowi zawsze na końcu ????

  Odpowiedz
 • mark(2019-07-04 17:34) Zgłoś naruszenie 31

  To dobry krok, ale czemu tylko jeden. Podobny problem jest w wliczeniem pory nocnej do minimalnego. Albo dawanie niskiej podstawy i wyrównywanie dodatkiem wyrównawczym etc..etc. Minimalną pensję powinna stanowić pensja podstawowa. Podobnie w przedsiębiorstwach płacących lepiej. Pensja podstawowa powinna być kwotą bazową w danej grupie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pracownik(2019-07-07 13:07) Zgłoś naruszenie 20

  Czy w tym kraju trzeba strajkować (weterynaria, pracownicy sądów i prokuratur, nauczyciele), żeby dostać podwyżkę? Ci którzy nie strajkowali (nadzór budowlany, inspekcja handlowa) zostali z niczym. Premier Morawiecki dużo mówi o poprawie bytu pracowników branży prywatnej, a gdzie w tym wszystkim pracownicy państwa? Dlaczego o nich nie mówi?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane