statystyki

Starzy pracownicy zarobią więcej od początkujących. Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

autor: Paulina Szewioła03.07.2019, 01:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 09:15
W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową.źródło: ShutterStock

Dodatek stażowy będzie wyłączony z płacy minimalnej. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przyjęty wczoraj przez rząd.

Minimalna płaca nie sprowadza się bowiem jedynie do pensji zasadniczej, ale uwzględnia też inne składniki i świadczenia. Między innymi dodatek do wynagrodzenia za staż pracy. Przysługuje on niektórym grupom zawodowym, w tym m.in. zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej, np. pracownikom samorządowym czy nauczycielom.

Problem jednak w tym, że obecnie pracownik z dłuższym stażem pracy, który ma zarobki na poziomie minimalnej pensji, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona lub z krótkim stażem, wykonująca podobne obowiązki. Powód? Właśnie wliczenie do płacy dodatku stażowego – można nim bowiem „wyrównać” płacę zasadniczą nieprzekraczającą ustawowego minimum. Jednak nowemu pracownikowi również trzeba je zagwarantować.

W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. W takich przypadkach dodatek stażowy przestaje być formą wynagrodzenia pracownika za posiadane przez niego doświadczenie, związane z długotrwałym zatrudnieniem.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • K(2019-07-04 07:21) Zgłoś naruszenie 222

    Starzy pracownicy dostaną mniej i tak, bo przecież młodzi do 26 roku życia są zwolnieni z podatku.

    Odpowiedz
  • Czyli Minimalne Wynagrodzenie....(2019-07-04 21:03) Zgłoś naruszenie 140

    Mogło stać się wynagrodzeniem Maksymalnym.... bo Stary Pracownik z dodatkiem stażowym miał mniej ???? ja pier.... co za Nędza że człowiek może być aż tak upodlony!!!!

    Odpowiedz
  • brawo PIS i tak trzymać.......(2019-07-03 14:18) Zgłoś naruszenie 112

    to są nieduże pieniądze,ale wyróżnią pracownika starszego stażem,który dziś ma płacę zasadniczą mniejszą niż mówi ustawa.Ta paranoja płacowa wymyślona przez postkomunistów,którzy nie posiadali tak długiego stażu-uważali się za poszkodowanych i tak to leciało aż odleciało.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niestety-nadszedł czas na zmiany w dobrym kierunku(2019-07-03 14:20) Zgłoś naruszenie 100

    i tak trzymać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • precz z takim pracodawcą(2019-07-05 07:51) Zgłoś naruszenie 60

    a co z tymi co przepracowali całe życie i odeszli na emeryturę, do tego gdzie są pieniądze z tzw. podwyżki inflacyjnej, gdzie nas mrozili, szkoda, że z rodzinami nas nie mrozili. Na plusy za darmo to mają, a ludziom pracy dawali jałmużnę. I to jest rząd pracodawca, który traktował swoich pracowników jak parobków.

    Odpowiedz
  • to uważam że pracownicy samorządowi i inni........(2019-07-05 08:17) Zgłoś naruszenie 40

    obecnie mają wynagrodzenia zasadnicze w granicach 1 tys.zł do 1,2 tys zł.Reszta do najniższej płacy to premie i dodatki,w tym dodatek stażowy,mam na myśli płace netto.Od nowego roku płaca minimalna będzie,w granicach 1,7 tys.zł.,to jakby nie patrzył,pracodawca musiałby podwyższyć netto 600 zł.Aby dodatek stażowy nie był wyrzucony z płacy zasadniczej.Minimalne wynagrodzenie,to nic innego,jak wynagrodzenie zasadnicze i nie powinno składać się z innych elementów płacowych.W innym przypadku będą poszkodowani pracownicy,którzy mają wynagrodzenia wyższe obecnie od najniższej płacy zasadniczej.Pracodawcy śpieszcie się,z podwyżkami ,bo dojdzie do anomalii płacowych,jak dotychczas.

    Odpowiedz
  • właśnie w sądownictwie,pomyśleli o podwyżce.......(2019-07-05 08:25) Zgłoś naruszenie 30

    900 zł ,to samo otrzymają nauczyciele a pracownicy samorządowi zawsze na końcu ????

    Odpowiedz
  • mark(2019-07-04 17:34) Zgłoś naruszenie 30

    To dobry krok, ale czemu tylko jeden. Podobny problem jest w wliczeniem pory nocnej do minimalnego. Albo dawanie niskiej podstawy i wyrównywanie dodatkiem wyrównawczym etc..etc. Minimalną pensję powinna stanowić pensja podstawowa. Podobnie w przedsiębiorstwach płacących lepiej. Pensja podstawowa powinna być kwotą bazową w danej grupie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pracownik(2019-07-07 13:07) Zgłoś naruszenie 20

    Czy w tym kraju trzeba strajkować (weterynaria, pracownicy sądów i prokuratur, nauczyciele), żeby dostać podwyżkę? Ci którzy nie strajkowali (nadzór budowlany, inspekcja handlowa) zostali z niczym. Premier Morawiecki dużo mówi o poprawie bytu pracowników branży prywatnej, a gdzie w tym wszystkim pracownicy państwa? Dlaczego o nich nie mówi?

    Odpowiedz