statystyki

Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

autor: Patrycja Otto08.08.2019, 10:20; Aktualizacja: 08.08.2019, 10:26
W praktyce według ogólnodostępnych danych w Polsce minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 14 proc. pracujących

W praktyce według ogólnodostępnych danych w Polsce minimalne wynagrodzenie otrzymuje około 14 proc. pracującychźródło: ShutterStock

Obecny rok będzie ostatnim, w którym do pensji minimalnej jest wliczany dodatek za staż pracy. Przewiduje to uchwalona 19 lipca nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (czeka na podpis prezydenta). To kolejny składnik, który przestaje mieć znaczenie dla wysokości tej płacy (w 2017 r. został z niej wyłączony dodatek za pracę w nocy). Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji publicznej, które mimo wieloletniego doświadczenia za pracę otrzymywały płacę niższą niż nowo przyjmowane osoby (taka sytuacja występuje np. w urzędach pracy). Przez to dodatek stażowy przestał spełniać funkcję gratyfikacji. Teraz ma to się zmienić. Pracodawcy obawiają się jednak wzrostu kosztów zatrudnienia i dysproporcji w wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach. Zastanawiają się też, kogo dokładnie obejmą zmiany oraz co teraz będzie się do niego wliczało. Na te pytania odpowiadają nasi eksperci.

Robert Stępień, starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch

Robert Stępień: Nowelizacja obejmie wszystkich pracodawców, którzy wypłacają pracownikom dodatek stażowy. Dotyczy to nie tylko zatrudnionych w sektorze publicznym, którzy mają prawo do dodatku stażowego na podstawie odrębnych przepisów, jak np. nauczyciele, pracownicy urzędów państwowych, pielęgniarki, żołnierze zawodowi, pracownicy sądów i prokuratury, ale również pracowników każdego innego pracodawcy należącego do sektora prywatnego, u którego jest wypłacany dodatek stażowy spełniający przesłanki określone w noweli. W tym drugim przypadku źródłem prawa do dodatku będą przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące u pracodawcy, jak układ zbiorowy pracy, porozumienie zbiorowe czy regulamin wynagradzania albo wręcz umowa o pracę.

Ewelina Pietrzak-Wojnicz, radca prawny, ekspert prawa pracy

Ewelina Pietrzak-Wojnicz: Zmiana dotyczy przede wszystkim pracowników państwowej sfery budżetowej. Tu jest on wypłacany wtedy, gdy wynika to wprost z ustawy jak np. nauczycielom lub gdy jego źródłem są układy zbiorowe pracy zawierane przez pracodawców z organizacjami związkowymi, np. w spółkach Skarbu Państwa branży kolejowej czy lotniczej. Otrzymują go m.in. urzędnicy państwowi, samorządowcy, wykładowcy uczelni państwowych, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy sądów i prokuratur, żołnierze czy policjanci. Może też dotyczyć np. pracowników szpitali, jeśli już teraz go otrzymują.

Natomiast w prywatnym sektorze zatrudnienia dodatek stażowy występuje raczej incydentalnie. Tam pracodawcy stosują inne zachęty dla pracowników, oferując szerokie wachlarze świadczeń pozapłacowych (np. prywatna opieka medyczna czy karty sportowe). Świadczenia te nie występują raczej w sferze budżetowej, gdzie ich brak jest rekompensowany właśnie różnego rodzaju dodatkami jak stażowy, mieszkaniowy, funkcyjny czy za rozłąkę.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • staż pracy(2019-08-08 11:27) Zgłoś naruszenie 61

    Niesamowite, przez tyle lat uprawiano zwykłe złodziejstwo na okradaniu tej grupy społecznej z jej należnej kasy. Moja znajoma od 28 lat pracy w szkole, wysługa lat pracy 38, dodatek stazowy od lat 20% i cały czas minimalna pensja+ premia też doliczana do minimalnej o której tutaj nic się nie wspomina. Natomiast nowo przyjęci bez niczego taka sama pensja minimalna. Pytanie czy to jest sprawiedliwe społecznie no a gdzie Konstytucja.. Tym wszystkim tak okradanym powinno się wypłacić odszkodowanie a uznaje się to, że dołączą wysługę lat za sukces, to jest po prostu obrzydliwe. Dlaczego dopiero od stycznia a tzw grupa roszczeniowa od września, ale jak wiadomo ci pracownicy obsługi to nie są pracownikami szkoły bo pracują poza szkołą no i dlatego też nie należy im się dodatek za hałas jak tej grupie roszczeniowej . To tylko tyle pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Wiktor58(2019-08-15 20:56) Zgłoś naruszenie 11

    Dodatek stażowy zabrano nam pracownikom PGNIG około 15 lat wstecz. Teraz przyjmuje ************* do pracy i daje im się po kilku latach pracy lub odrazu takie stawki jak nam pracownikom pracującym 35-40 lat. Kierownictwo wyrównuje im stawki, zarobki z naszymi bo są niby bardziej wydajni jak my starzy pracownicy. Dawniej regulował zarobki. staż pracy a teraz przyjdzie taki młokos i zarabia tyle co stary pracownik. Gdzie tu sprawiedliwość.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane