statystyki

Wstępne szkolenie bhp musi poprzedzać zawarcie umowy

autor: Maciej Ambroziewicz,16.05.2019, 09:15; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:15
Warto również przypomnieć, że przeszkolenie wstępne z zakresu bhp, w przeciwieństwie do badań profilaktycznych, co do zasady powinno odbywać się już po zawarciu z pracownikiem umowy o pracę.

Warto również przypomnieć, że przeszkolenie wstępne z zakresu bhp, w przeciwieństwie do badań profilaktycznych, co do zasady powinno odbywać się już po zawarciu z pracownikiem umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Rozważamy zorganizowanie szkoleń wstępnych ogólnych z zakresu bhp na kilka dni przed rozpoczęciem pracy przez grupę kilku nowo zatrudnionych. Byłoby to dla nas łatwiejsze ze względów organizacyjnych. Czy jest to dopuszczalne?

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szczegółowe zasady organizowania i przeprowadzania takich szkoleń zostały określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: r.s.b.h.p.).

Szkolenia w zakresie bhp prowadzone są jako wstępne i okresowe. Szkolenie wstępne, na które składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy, powinno odbyć się przed dopuszczeniem pracownika (praktykanta) do wykonywania pracy. Natomiast częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych pracodawca ustala po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, zachowując wytyczne wynikające z par. 15 r.s.b.h.p.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane