statystyki

Zmiany w przepisach dotyczących związków zawodowych. Godziny związkowe po nowemu

autor: Łukasz Chruściel04.04.2019, 09:35; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:43
Godziny związkowe to potoczne określenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej.

Godziny związkowe to potoczne określenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy modyfikują zasady zwolnienia od pracy na czas kadencji w zarządzie organizacji zakładowej. Wiele z nich budzi wątpliwości, a w przypadku niektórych kwestii wręcz brakuje potrzebnych uregulowań.

Dziś kolejny, czwarty z cyklu artykułów przygotowywanych we współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch. Przedstawimy w nich nie tylko ostatnie zmiany w przepisach dotyczących związków zawodowych, lecz także najciekawsze problemy na gruncie zbiorowego prawa pracy.

Dotychczas ukazały się:

„Do związku zawodowego przystąpią także zleceniodawcy” – 7 marca 2019 r. (DGP nr 47).

„Zleceniobiorcy zyskali prawo nie tylko do członkostwa w związku zawodowym” ‒ 14 marca 2019 r. (DGP nr 52).

„Liczebność związku zawodowego zweryfikuje sąd” ‒ 28 marca 2019 r. (DGP nr 62).

Godziny związkowe to potoczne określenie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Od 1 stycznia 2019 r. w związku z poszerzeniem kręgu osób mogących wstępować do związków zawodowych m.in. o osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy prawo do tego zwolnienia rozciągnięto również i na te osoby. To, że rozciągnięcie prawa koalicji na nie-pracowników spowoduje wiele problemów natury praktycznej, było wiadomo już na etapie prac nad zmianami do ustawy o związkach zawodowych. Niestety, ustawodawca dotychczas nie zdołał ich rozstrzygnąć.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Inspektor Pracy(2019-04-04 10:42) Zgłoś naruszenie 30

    .....Punkt widzenia ,zalezy od punktu siedzenia...Wcześniejsza emerytura za długi staż pracy?...Super Express" pyta, co na to PiS.: "W tej chwili mamy inne społeczne pomysły, które są ważniejsze. Są jednak argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem i nie wykluczam, że za jakiś czas wrócimy od niego" - mówi poseł PiS Janusz Śniadek." -- ….....Oto jest dowód na to jak bardzo poglądy ludzi zależą od typu stołka na którym aktualnie siedzą.. Pan Śniadek b. przewodniczący Solidarności obecnie poseł partii "Sprawiedliwych" w ramach priorytetów teraz zapewne chce czekać aż ten spracowany od wczesnej młodości robotniczy "gmin" ,spracowany często także w święta ,w nadgodzinach " kiedyś w najPOdlejszych warunkach pracy (np..przy rtęci ,prom Izotopowym ,wysokich ciśnieniach i temp,nieb napięciach ,pyle wybuch i truj ,kwasach, wysok hałasie... ,Ich kiedyś istniejący wyż demograficzny ówczesnej młodzieży, minie, wymrze przed emeryturą lub dopracuje tej normalnej aby zaraz "odejść "w zaświaty i wówczas gdy Oni posłowie w PiSie się dopiero ponownie umocnią jako Sprawiedliwi dla garstki pozostałych dożywających po kilku latach ogłoszą propagandowo na cały świat "Tak jesteśmy Sprawiedliwi, otóż przywracamy należny tym spracowanym ludkom wiek emerytalny 40 lat pracy . Im się to słusznie należy, my tym pozostałym przy życiu 1000 frajerom naprawimy krzywdę historii dotrzymując naszego starego Solidarnościowego postulatu. Macie ,bierzcie i odchodźcie! Niech żyje Solidarność a ja lecę po kasę i cieszę się, że to moje wnuki 500+ a nie Oni "gmin" jako emerytury do tej pory ją biorą . --I oto w tym wszystkim chodzi. I widzisz kolego były przewodniczący ,może się obruszysz na te powyższe słowa ale tak to z Twojego zachowani wynika. Spełnicie ten postulat teraz albo faktycznie udowodnicie że goniliście króliczka aby go nie złapać" bo spełnicie ale faktycznie dopiero wówczas jak większość z Tych spracowanych ludzi wymrze gdyż wiesz „czasu nie zatrzymasz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rozmowa z Bankierem o PPK(2019-04-04 11:12) Zgłoś naruszenie 10

    Jak wiecie Państwo Rząd RP promuje nowy system Wspomożenia Emerytalnego PPK ..: Swego czasu jeden z Banków zachęcał mnie do III filaru. Zadali pytanie ,dlaczego nie chcę? : Odpowiedziałem" Jak w tym kraju ponad 40 lat pracy z sobotami i świętami włącznie ,w najpodlejszych i nieb warunkach pracy nie da mi wysokiej z ZUSu emerytury to i tak mi nic nie pomoże , żaden program gdyż ze wszystkiego mnie okradną .I proszę Państwa to się dzieje!, tak - to się dzieje! "Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się Związkowcy -wpłyńcie na : Prawo i Sprawiedliwość gdyż ta nazwa do czegoś zobowiązuje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane