Wypadek przy pracy? Pracodawcy będą musieli stosować nowy wzór dokumentu

autor: Łukasz Guza05.03.2019, 07:40; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:28
wypadek przy pracy, komputer

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawcy nie będą musieli już opatrywać karty swoją pieczęcią.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku pracodawcy będą musieli stosować nowy wzór dokumentu potwierdzającego wypadek przy pracy, sporządzanego na potrzeby GUS (karta Z-KW). Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawcy nie będą musieli już opatrywać karty swoją pieczęcią. Rezygnacja z tego wymogu wynika z wcześniejszych decyzji rządu. 28 czerwca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła „Informację dotyczącą deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”, przygotowaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Od tego momentu poszczególne resorty mają rok na usunięcie obowiązku używania pieczęci (w odniesieniu do dokumentów wymienionych w załączniku do informacji).

W związku z tym załącznik do projektu określa nowy wzór statystycznej karty. Rubryka, która – zgodnie z obecnym wzorem – przewidziana jest na pieczęć pracodawcy została opatrzona określeniem „Dane pracodawcy (nazwa i adres)”. Oznacza to, że zatrudniającym pozostawiono dowolność w wypełnianiu tego pola. Nadal będą mieli prawo stosować pieczątki, ale mogą też wskazać informacje o firmie w inny sposób. Obecnie obowiązujące wzory (przewidziane w rozporządzeniu w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, (Dz.U. z 2009 r. nr 14, poz. 80 ze zm.) będą mogły być jeszcze stosowane, do końca 2019 r.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Klaudia(2019-03-20 13:27) Zgłoś naruszenie 01

    Dobrze wiedzieć o takiej zmianie. Dzięki za artykuł! Na początku tego roku miałam wypadek przy pracy (pracuję w hurtowni) i dość poważnie złamałam rękę. Jednak mój szef chciał zwalić całą winę na mnie, a nie na warunki pracy. Batalia o odszkodowanie skończyła się w sądzie. Musiałam zgłosić się do kancelarii prawnej advoco.pl, bo sama pewnie nie dałabym rady. Zakończyło się pomyślnie, otrzymałam wysokie odszkodowanie. Dzięki temu mogę pokryć koszty leczenia :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ela_Elżbieta(2019-04-29 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Po moim wypadku przez długi czas musiałam nosić ortezę nadgarstka. Kupiłam ją w mdh.pl. Była naprawdę wygodna i dawała skórze oddychać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane