Pracownik nie chce zgłaszać wypadku? Dla firmy to bez znaczenia

autor: Adam Ambroziewicz28.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.02.2019, 11:39
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

W razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.źródło: ShutterStock

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych pracownik spadł z drabiny i doznał urazu nogi. Z uwagi na to, że do zdarzenia doszło pod koniec zmiany roboczej, nie zwolnił się z pracy i do lekarza poszedł dopiero wieczorem. Prześwietlenie RTG wykazało skręcenie nogi, jednakże poszkodowany nie przyjął zwolnienia lekarskiego, twierdząc, że może dalej pracować i nie chce zgłaszać wypadku. Czy w takim przypadku praco dawca może odstąpić od sporządzenia dokumentacji powypadkowej?

W razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Okoliczności i przyczyny takiego zdarzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizuje zespół powypadkowy. Co do zasady składa się on z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy. Zespół ten powinien dokonać ustaleń w tym zakresie nie później niż do 14. dnia od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Wpisuje się je do protokołu powypadkowego, który należy sporządzić według wzoru określonego w przepisach.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Janina(2019-03-20 13:39) Zgłoś naruszenie 01

    Mój szef powinien wziąć sobie do serca ten artykuł. W czasie pracy doznałam uszczerbku na zdrowiu (poważny, okazało się, że to zwichnięcie nadgarstka), a ten nie dość, że sie nie przejął, to jeszcze utrudniał cały proces. Nie mogac dać sobie rady sama, udałam się po pomoc do advoco.pl. Wtedy poszło sprawniej, a ja dostałam wysokie odszkodowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane