statystyki

Kwota wolna dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Dochodzą nowe pytania

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak16.02.2019, 07:00
Zastosowanie wskazanej przez resort kwoty wolnej, która w przypadku pracownika uniemożliwia dokonanie potrącenia w ogóle, w przypadku zleceniobiorcy pozwala na przekazanie części jego wynagrodzenia komornikowi

Zastosowanie wskazanej przez resort kwoty wolnej, która w przypadku pracownika uniemożliwia dokonanie potrącenia w ogóle, w przypadku zleceniobiorcy pozwala na przekazanie części jego wynagrodzenia komornikowiźródło: ShutterStock

Przypomnijmy, że 1 stycznia w art. 833 kodeksu postępowania cywilnego został dodany nowy, problematyczny paragraf. Jednym tylko zdaniem podpięto zleceniobiorców pod normy dotyczące pracowników, choć te dwa stosunki prawne różnią się w swoim charakterze, a także w sposobie ich rozliczania.

Inne będą koszty uzyskania przychodu, inne oskładkowanie umów, a mogą też wystąpić różnice w opodatkowaniu świadczeń. Eksperci mają rozbieżne opinie w tej sprawie. O ile nie ma problemu przy umowach opiewających na kwoty brutto ok. 5000 zł i więcej, ponieważ wówczas można potrącić pół należności netto ze zlecenia (na tyle maksymalnie pozwala kodeks pracy przy egzekucji z wynagrodzenia w celu zaspokojenia roszczeń niealimentacyjnych), o tyle przy należnościach niższych ze względu na kwotę wolną od potrąceń może być trudno właściwie wyliczyć sumę, którą trzeba przekazać komornikowi.

Według resortu

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że do wynagrodzenia dłużnika z tytułu umowy cywilnoprawnej, mającego charakter świadczenia powtarzającego się, należy odpowiednio zastosować art. 87 i art. 87 1 k.p., co oznacza taką wykładnię przepisów kodeksu pracy, by „było to możliwe do pogodzenia z charakterem świadczeń powtarzających się”. Ministerstwo wskazuje również, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest jedynie wartością referencyjną dla ochrony wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych. W związku z tym do obliczenia kwoty wolnej przy zleceniach winna być brana pod uwagę typowa wysokość wynagrodzenia minimalnego netto. Zdaniem MS należy stosować kwotę wolną jak dla potrąceń pracowniczych, czyli 1587,78 zł (minimalne wynagrodzenie netto dla pełnego etatu z zastosowaniem podstawowych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu, ale bez ulgi podatkowej). Zatem przyjęto pewne uproszczenie, jednak jego uważna analiza ujawnia braki.

Zastosowanie wskazanej przez resort kwoty wolnej, która w przypadku pracownika uniemożliwia dokonanie potrącenia w ogóle, w przypadku zleceniobiorcy pozwala na przekazanie części jego wynagrodzenia komornikowi. Jeżeli zleceniobiorca otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (2250 zł w 2019 r.), to przy zastosowaniu wskazanej przez MS kwoty wolnej (i przy założeniu 20 proc. kosztów i opłacania wszystkich ubezpieczeń łącznie z chorobowym) będzie można takiemu zleceniobiorcy dokonać potrącenia w kwocie 50 zł. Choć gdyby był pracownikiem z minimalnym wynagrodzeniem, potrącenie nie byłoby możliwe. [przykład 1] Zatem proponowane rozwiązanie wcale nie zrównuje pracowników i zleceniobiorców.

przykład 1


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • RENCIŚCI i EMERYCI z POLSKI(2019-02-16 12:52) Zgłoś naruszenie 41

    Uwaga Renciści i Emeryci ! NIE Idziemy głosować na PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ do czasu, aż przestaną pobierać PODATEK od najbiedniejszej grupy społecznej RENCISTÓW i EMERYTÓW!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane