statystyki

Wynagrodzenia pracowników młodocianych do zmiany

autor: Michalina Topolewska14.02.2019, 07:17; Aktualizacja: 14.02.2019, 07:48
Taki postulat znalazł się w stanowisku podjętym przez zespół problemowy ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Taki postulat znalazł się w stanowisku podjętym przez zespół problemowy ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego (RDS).źródło: ShutterStock

Pracodawcy i związki zawodowe proponują, aby pensja osoby przyuczającej się do zawodu była powiązana z najniższą płacą.

Taki postulat znalazł się w stanowisku podjętym przez zespół problemowy ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego (RDS). Obecnie jest tak, że pracodawcy zatrudniający młodocianego pracownika są zobowiązani do zagwarantowania mu wynagrodzenia wynoszącego 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału w pierwszym roku nauki, a w drugim i trzecim nie mniej niż odpowiednio 5 proc. i 6 proc. tej kwoty.

O refundację poniesionych na ten cel kosztów z pieniędzy Funduszu Pracy mogą zwrócić się potem do powiatowego urzędu pracy. Partnerzy społeczni chcą natomiast, aby wynagrodzenie należne młodemu pracownikowi było uzależnione od wysokości minimalnej pensji. I tak w pierwszym roku nauki byłoby to 16 proc. najniższej płacy, w drugim – 20 proc., a w trzecim – 24 proc (tyle samo miałaby też wynosić należna im refundacja). W konsekwencji takiego rozwiązania nastąpiłoby podwojenie dotychczasowych stawek tych wynagrodzeń.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane