statystyki

Wojska Polskiego ruszenie pospolite: Będzie działać na globalnych frontach

autor: Maciej Miłosz08.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:44
Prawie 4 tys. żołnierzy będzie wysłanych do współtworzenia Sił Szybkiego Reagowania NATO w 2020 r.

Prawie 4 tys. żołnierzy będzie wysłanych do współtworzenia Sił Szybkiego Reagowania NATO w 2020 r.źródło: ShutterStock

W tym roku oprócz kontynuowania misji m.in. w Iraku czy Afganistanie ponad 1 tys. żołnierzy musimy wystawić do Europejskiej Grupy Bojowej, a w przyszłym roku ok. 4 tys. do sił szybkiego reagowania NATO. Będzie trudno.

Do Iraku może pojechać nawet 350 żołnierzy i pracowników wojska. Jeszcze w pierwszej połowie 2018 r. limit wynosił 150 osób. Zwiększono go w lipcu 2018 r. „Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt (PKW IRAK) o liczebności do 350 żołnierzy i pracowników zostanie użyty (…) w celu udziału w akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom” – można też przeczytać w postanowieniu prezydenta z 29 grudnia 2018 r.

Zgodnie z tym dokumentem do Afganistanu w ramach natowskiej misji Resolute Support będziemy mogli wysłać 400 żołnierzy i pracowników wojska, do Rumunii i Bułgarii (wzmacnianie wschodniej flanki NATO) do 250, a Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej UE na południu Morza Śródziemnego (kryptonim Sophia) może liczyć do 120 osób. Do tego dochodzi nasza obecność na Łotwie i na Bałkanach. W sumie w tych kontyngentach może brać udział ok. 1,5 tys. żołnierzy. Do takiego wysiłku Wojsko Polskie jest przyzwyczajone.

Ale od 1 lipca 2019 r. będziemy tworzyć trzon Europejskiej Grupy Bojowej. To inicjatywa unijna. Państwa tworzące grupę zmieniają się co pół roku. Choć organizujemy ją wspólne z krajami Grupy Wyszehradzkiej, to większość sił będzie z Polski. – To będzie grubo ponad tysiąc żołnierzy. Oni muszą być w gotowości do użycia z pełnymi zapasami, szczepieniami i środkami transportu – mówi gen. Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego WP. Mimo że nasz dyżur będzie trwał od 1 lipca do końca grudnia 2019 r., to przez kolejnych sześć miesięcy te siły wciąż będą musiały być w gotowości.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane