statystyki

Ostatni dzwonek, by dołączyć do rezerwy

autor: Artur Radwan08.11.2018, 07:36; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:40
W 2019 r. osoby należące do tej formacji będą powołane na ćwiczenia trwające do 30 dni.

W 2019 r. osoby należące do tej formacji będą powołane na ćwiczenia trwające do 30 dni.źródło: ShutterStock

W 2019 r. ćwiczenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) może odbyć maksymalnie ok. 12 tys. ochotników. Nie będzie już naborów kolejnych chętnych. Resort obrony chce się bardziej skupić na szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2019 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej.

Przy okazji ustalania tego limitu Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) potwierdziło, że nie będzie likwidowało NSR, ale planuje zawiesić nabór do tej formacji. Powstała ona w 2010 r., kiedy tworzono armię zawodową, a rezerwiści w liczbie 20 tys. mieli ją wspierać. Nigdy nie udało się osiągnąć takiego stanu. Obecnie w NSR jest ok. 10 tys. osób.

W 2019 r. osoby należące do tej formacji będą powołane na ćwiczenia trwające do 30 dni. MON nie będzie już jednak przedłużało im kontraktów ani prowadziło naborów na przeszkolenia wojskowe.

– Żołnierze NSR po przeszkoleniu trafiali do służby zawodowej. Jeśli ta formacja zostanie wygaszona, to zostanie naruszona struktura armii – przestrzega prof. Bogusław Pacek, były doradca ministra obrony narodowej.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane