statystyki

Policjanci poczekają na wypłaty za zaległy urlop

autor: Bożena Wiktorowska02.01.2019, 08:10; Aktualizacja: 02.01.2019, 08:11
Funkcjonariusze mają nadzieję, że prace nad projektem ustawy zakończą się w pierwszym kwartale 2019 r.

Funkcjonariusze mają nadzieję, że prace nad projektem ustawy zakończą się w pierwszym kwartale 2019 r.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze, którzy zostali zwolnieni ze służby, mając niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy, na razie nie dostaną pieniędzy. I to mimo korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. (sygn. K 7/15).

Wypłatę ekwiwalentu pieniężnego ma umożliwić nowelizacja ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.). Odpowiadając na pytanie DGP, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wyjaśniło, że w resorcie trwają prace nad projektem. Będzie on dostępny po zakończeniu konsultacji międzyresortowych.

– Nic o tym nie wiemy. A przecież założenia do tak ważnych zmian dla funkcjonariuszy bezwzględnie powinny być konsultowane ze stroną społeczną – mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Komenda Główna Policji wyjaśnia, że niezwłocznie po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostały podjęte prace mające na celu jego wykonanie. Efektem jest projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, który 2 listopada został przekazany do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Dlaczego jest on tak ważny?

– Mamy sygnały z całej Polski, że policjanci zgłaszający się do swoich komend uzyskują sprzeczne odpowiedzi dotyczące prawa do ubiegania się o takie wypłaty. Niektórzy dowiadują się, że nie ma podstawy prawnej do jej otrzymania – tłumaczy Zdzisław Czarnecki, prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • ivo(2019-01-03 13:19) Zgłoś naruszenie 350

  O tym jak należy rozpatrywać wnioski o wypłatę wyrównania za niewykorzystany urlop bardzo jasno wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 30 października 2018 roku – sygn. akt K 7/15, określając poziom niedopłaty i wskazując tryb i sposób załatwienia sprawy. Poniżej cytaty z tego wyroku: „4.4. Zarzut niezgodności art. 115a ustawy o Policji z art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji sprowadza się w istocie do tego, że określony w nim sposób obliczania wysokości ekwiwalentu pieniężnego powoduje, iż policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują tylko około 73% dziennego uposażenia, a więc nie jest to pełna rekompensata poniesionej straty. W konsekwencji pośrednio zmniejszony zostaje także czas wypoczynku funkcjonariusza, a przez to prawo do płatnego urlopu.” /.../ „Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy jest „zastępczą formą” wykorzystania urlopu w sytuacji zwolnienia ze służby, która powoduje prawną i faktyczną niemożliwość realizacji tych świadczeń w naturze. Innymi słowy, po ustaniu stosunku służby, prawo do urlopu przekształca się w świadczenie pieniężne, będące, jak sama nazwa wskazuje, jego ekwiwalentem. Obowiązek wypłaty obciąża Policję (pracodawcę), ponieważ w czasie służby w tej formacji funkcjonariusz nabył powyższe uprawnienia, których z powodu wykonywania obowiązków służbowych nie mógł zrealizować w naturze. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe nie ma charakteru uznaniowego. Prawo do ekwiwalentu wynika z ustawy o Policji i jego realizacja następuje w drodze czynności materialno-technicznej, tj. poprzez wypłatę ekwiwalentu, natomiast odmowa jego wypłacenia – w drodze decyzji administracyjnej (zob. wyrok NSA z 15 kwietnia 2014 r., sygn. akt I OSK 542/13, Lex nr 1798154).”

  Odpowiedz
 • A dlaczego(2019-01-02 19:15) Zgłoś naruszenie 72

  ... mają czekać ? Dlatego, że panowie ministrowie nie radzą sobie z rządzeniem ???

  Odpowiedz
 • Krzysztof z ifp(2019-01-02 17:11) Zgłoś naruszenie 67

  Zmiana UoP dotyczy Policjantów odchodzących ze służby, a emerytów tylko tych w stosunku do których wszczęto postępowanie administracyjne czyli zwalnianych po wejściu wyroku TK czyli zwolnionych od listopada 2018 Pan z Departamentu Porządku Publicznego MSWiA wypowiedział się, że niestety ale wszyscy inni emeryci nie otrzymają żadnej rekompensaty. Brak podstawy prawnej. Wyrok TK nie ma mocy wstecznej.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ptyś(2019-01-07 20:36) Zgłoś naruszenie 40

  im dłużej będziemy czekać, to więcej odsetek za zwłokę. I gdzie tu logika / czy Państwo ma tak dużo pieniędzy ? /

  Odpowiedz
 • Emeryt(2019-04-05 12:12) Zgłoś naruszenie 30

  Jest kwiecień a przepisów nie ma by ekwiwalentu został wypłacony. Typowe zaniechanie i standaryzowanie jakości w Policji. KGP cieszy się z 75% poparcia, a prosty temat od 6 miesięcy nie załatwiony. Terminy panie gen.Szymczyk winny być dla pana i MSWiA tak samo ważne jak %-ty poparcia, za którymi się tak uganiacie.

  Odpowiedz
 • Pmwd(2019-02-11 14:31) Zgłoś naruszenie 20

  W ciagu jednej nocy potrafią ustawy podpisywać, alr jak chodzi o zwrot pieniędzy to się nie spieszy... standard w Polsce, a w tej instytucji najgorsze jest to, że myślą, że z ciemnotą mają do czynienienia... potraktowano mnie tak na koniec i 3 administracyjne przegrali... czas im przyspieszyć te wydawanie decyzji... wybory blisko...

  Odpowiedz
 • Piotr(2019-01-02 14:10) Zgłoś naruszenie 24

  A co z dokiczaniem lat z cywila mam nadzieję ze związek chociaź to wywalczy dla policjantów do roku 2013 a nie dzielą funkconariuszy.

  Odpowiedz
 • Xxx(2019-02-25 22:17) Zgłoś naruszenie 20

  Ja odeszłem w listopadzie i do dzisiaj nie dostałem kasy

  Odpowiedz
 • Marek(2019-02-15 07:56) Zgłoś naruszenie 02

  Odchodzę w lutym i nie chcą mi wyplacić

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane