statystyki

Rząd chce zaoszczędzić na policjantach. Emeryci bez rekompensaty za niewykorzystany urlop

autor: Bożena Wiktorowska08.01.2019, 07:38; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:43
103 tys. osób służy w Policji.

103 tys. osób służy w Policji.źródło: ShutterStock

Tysiące byłych funkcjonariuszy, w tym emeryci, nie otrzymają wyrównania rekompensaty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy – alarmują związkowcy.

Zapowiada się kolejna awantura w służbach mundurowych. A to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, który został skierowany do uzgodnień wewnątrzresortowych przez departament porządku publicznego MSWiA. Związkowcy ocenili go negatywnie, m.in. dlatego, że rząd postanowił zaoszczędzić na byłych funkcjonariuszach.

– Wiemy, że emerytowani policjanci nie odpuszczą. I będą się sądzić. Tym bardziej, że wyrok trybunału wydany na podstawie naszego wniosku przyznaje im prawo do wyższej rekompensaty – podkreśla Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów.

Dokument w swoim założeniu miał stanowić propozycję wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. (sygn. akt K7/15). Sędziowie zakwestionowali w nim przepis, zgodnie z którym policjanci otrzymywali tylko 73 proc. uposażenia za każdy dzień niewykorzystanego urlopu. Uznali, że art. 115a ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2067 ze zm.) w zakresie, w jakim ustala wysokość ekwiwalentu pieniężnego za dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego w wymiarze 1/30 części miesięcznego uposażenia, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ivo(2019-01-08 14:07) Zgłoś naruszenie 331

  O tym jak należy rozpatrywać wnioski o wypłatę wyrównania za niewykorzystany urlop bardzo jasno wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 30 października 2018 roku – sygn. akt K 7/15, określając poziom niedopłaty i wskazując tryb i sposób załatwienia sprawy. Poniżej cytaty z tego wyroku: „4.4. Zarzut niezgodności art. 115a ustawy o Policji z art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji sprowadza się w istocie do tego, że określony w nim sposób obliczania wysokości ekwiwalentu pieniężnego powoduje, iż policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują tylko około 73% dziennego uposażenia, a więc nie jest to pełna rekompensata poniesionej straty. W konsekwencji pośrednio zmniejszony zostaje także czas wypoczynku funkcjonariusza, a przez to prawo do płatnego urlopu.” /.../ „Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy jest „zastępczą formą” wykorzystania urlopu w sytuacji zwolnienia ze służby, która powoduje prawną i faktyczną niemożliwość realizacji tych świadczeń w naturze. Innymi słowy, po ustaniu stosunku służby, prawo do urlopu przekształca się w świadczenie pieniężne, będące, jak sama nazwa wskazuje, jego ekwiwalentem. Obowiązek wypłaty obciąża Policję (pracodawcę), ponieważ w czasie służby w tej formacji funkcjonariusz nabył powyższe uprawnienia, których z powodu wykonywania obowiązków służbowych nie mógł zrealizować w naturze. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe nie ma charakteru uznaniowego. Prawo do ekwiwalentu wynika z ustawy o Policji i jego realizacja następuje w drodze czynności materialno-technicznej, tj. poprzez wypłatę ekwiwalentu, natomiast odmowa jego wypłacenia – w drodze decyzji administracyjnej (zob. wyrok NSA z 15 kwietnia 2014 r., sygn. akt I OSK 542/13, Lex nr 1798154).” Reasumując, albo wyplata, albo decyzja odmowna otwierająca drogę do sądu administracyjnego.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2019-01-09 14:35) Zgłoś naruszenie 191

  Czyli jednym słowem - WŁADZA chce emerytów OSZUKAĆ !!! Oj chyba jej się to NIE UDA.

  Odpowiedz
 • Olo(2019-01-10 13:26) Zgłoś naruszenie 140

  Czemu mnie to nie dziwi? Władza, niezależnie czy to ta z prawa czy lewa zawsze rżnęła obywateli. Dla nich liczy się to żeby samemu kieszenie napchać

  Odpowiedz
 • yery(2019-01-11 11:14) Zgłoś naruszenie 90

  znowu chcą nas wy..... bez gry wstępnej? Państwo prawa? kpina. Praworzadność? kpina. Wygramy sprawy w Sądach. Bedzie trwalo dluzej, będzie drożej. Ale to do zrobienia.

  Odpowiedz
 • Szunaj36(2019-01-17 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Obawiam się czy Zarząd NSZZ nie zapomni o emerytach wszak czynnym policjantom podwyżki już załatwili. Ale wierzę, że tak się nie stanie. Najlepsze jest to, że policjanci, którzy aktualnie szykują się na emeryturę i mają niewykorzystane urlopy otrzymują informacje z Finansów KWP , że przy odejściu nie dostaną ekwiwalentu za urlop bo nie ma przepisu, jak go naliczać. WITAJ DOBRA ZMIANO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane