statystyki

Przywrócony funkcjonariusz musi się stawić w komendzie

autor: Bożena Wiktorowska09.07.2019, 07:52; Aktualizacja: 09.07.2019, 07:53
Osoby oczyszczone z zarzutów przed wejściem w życie majowej nowelizacji mają też prawo do złożenia – w ciągu trzech miesięcy – wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Termin ten jest liczony od wejścia w życie ustawy.

Osoby oczyszczone z zarzutów przed wejściem w życie majowej nowelizacji mają też prawo do złożenia – w ciągu trzech miesięcy – wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Termin ten jest liczony od wejścia w życie ustawy.źródło: ShutterStock

Oczyszczeni z zarzutów policjanci, zainteresowani powrotem do służby, w ciągu tygodnia muszą zgłosić gotowość do jej podjęcia.

W związku z licznymi wątpliwościami czytelników co do sytuacji funkcjonariuszy wydalonych ze służby na podstawie fałszywych oskarżeń, o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Komendy Głównej Policji. Ich powrót do służby umożliwiła ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1091).

Okazuje się, że podstawą przywrócenia jest uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w policji – z powodu jej wadliwości. Ma to miejsce wówczas, kiedy podstępowanie przeciwko funkcjonariuszowi zostało zakończone prawomocnym wyrokiem uniewinniającym albo orzeczeniem o umorzeniu postępowania. W takim przypadku możliwy jest powrót na stanowisko równorzędne. A samo przywrócenie następuje z datą uprawomocnienia się orzeczenia o uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane