statystyki

Przywrócony funkcjonariusz musi się stawić w komendzie

autor: Bożena Wiktorowska09.07.2019, 07:52; Aktualizacja: 09.07.2019, 07:53
Osoby oczyszczone z zarzutów przed wejściem w życie majowej nowelizacji mają też prawo do złożenia – w ciągu trzech miesięcy – wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Termin ten jest liczony od wejścia w życie ustawy.

Osoby oczyszczone z zarzutów przed wejściem w życie majowej nowelizacji mają też prawo do złożenia – w ciągu trzech miesięcy – wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego. Termin ten jest liczony od wejścia w życie ustawy.źródło: ShutterStock

Oczyszczeni z zarzutów policjanci, zainteresowani powrotem do służby, w ciągu tygodnia muszą zgłosić gotowość do jej podjęcia.

W związku z licznymi wątpliwościami czytelników co do sytuacji funkcjonariuszy wydalonych ze służby na podstawie fałszywych oskarżeń, o wyjaśnienia zwróciliśmy się do Komendy Głównej Policji. Ich powrót do służby umożliwiła ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1091).

Okazuje się, że podstawą przywrócenia jest uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w policji – z powodu jej wadliwości. Ma to miejsce wówczas, kiedy podstępowanie przeciwko funkcjonariuszowi zostało zakończone prawomocnym wyrokiem uniewinniającym albo orzeczeniem o umorzeniu postępowania. W takim przypadku możliwy jest powrót na stanowisko równorzędne. A samo przywrócenie następuje z datą uprawomocnienia się orzeczenia o uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane