statystyki

Rekordowo mało chętnych do zmiany pracodawcy

autor: Janusz K. Kowalski10.12.2018, 08:00; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:36
freelancer praca pracownik

Pracodawcy coraz częściej starają się zatrzymać pracowników, oferując im różnego rodzaju benefity: prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie urlopu, możliwość pracy zdalnej, karnety sportowe.źródło: ShutterStock

Zaledwie 1,3 proc. zatrudnionych Polaków szuka dziś nowego zajęcia. Wśród 16,6 mln osób pracujących w III kw. tego roku tylko 209 tys. poszukiwało nowej pracy.

Tak małej liczby pracowników zainteresowanych zmianą zatrudnienia nigdy wcześniej nie było – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS, które obejmują także szarą strefę gospodarki.

Paradoksalnie, na rynku pracy jest mnóstwo ofert pracy. Braki kadrowe są tak duże, że pracodawcy zatrudniają kilkaset tysięcy cudzoziemców. Powinno to powodować dużą rotację wśród pracowników, ale tak nie jest.

– Wielu pracodawców podnosi wynagrodzenia, co zniechęca ludzi do szukania lepiej płatnej pracy. Tym bardziej że często nie są to jednorazowe działania. Część pracodawców ustala nawet terminy i grafiki kolejnych podwyżek. To kotwica, która utrzymuje pracowników i zniechęca ich do szukania finansowego szczęścia w innej firmie – uważa dr Wiktor Wojciechowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane