statystyki

Rekrutacja: Informacje o kandydacie na żądanie pracodawcy

autor: Łukasz Guza03.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:14
Pracodawcy sami będą musieli oceniać, czy potrzebują informacji np. o wykształceniu, kwalifikacjach lub przebiegu kariery zawodowej.

Pracodawcy sami będą musieli oceniać, czy potrzebują informacji np. o wykształceniu, kwalifikacjach lub przebiegu kariery zawodowej.źródło: ShutterStock

Kandydat do pracy ma podawać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia i dane kontaktowe. Firma będzie musiała żądać od niego takich informacji.

Te dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia mają być obowiązkowo przekazywane tylko wówczas, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 (RODO). Trafił on już do Sejmu.

W porównaniu do obowiązujących przepisów istotna zmiana dotyczy samego trybu pozyskiwania informacji o kandydacie. Kodeks pracy przewiduje, że firma może żądać od niego podania m.in. imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania oraz wykształcenia. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, zatrudniający będzie musiał żądać przekazania takich danych. Ale – jak wskazuje uzasadnienie do projektu – firmy nie będą zwolnione z obowiązku oceny adekwatności gromadzenia konkretnych informacji (tego, czy ich pozyskiwanie jest konieczne z punktu widzenia celu ich przetwarzania, czyli zatrudnienia pracownika). Dlatego te dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia mają być pozyskiwane nie obligatoryjnie, a jedynie gdy uzasadnia to sama rekrutacja.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane