statystyki

Rekrutacja: Informacje o kandydacie na żądanie pracodawcy

autor: Łukasz Guza03.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:14
Pracodawcy sami będą musieli oceniać, czy potrzebują informacji np. o wykształceniu, kwalifikacjach lub przebiegu kariery zawodowej.

Pracodawcy sami będą musieli oceniać, czy potrzebują informacji np. o wykształceniu, kwalifikacjach lub przebiegu kariery zawodowej.źródło: ShutterStock

Kandydat do pracy ma podawać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia i dane kontaktowe. Firma będzie musiała żądać od niego takich informacji.

Te dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia mają być obowiązkowo przekazywane tylko wówczas, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679 (RODO). Trafił on już do Sejmu.

W porównaniu do obowiązujących przepisów istotna zmiana dotyczy samego trybu pozyskiwania informacji o kandydacie. Kodeks pracy przewiduje, że firma może żądać od niego podania m.in. imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania oraz wykształcenia. Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, zatrudniający będzie musiał żądać przekazania takich danych. Ale – jak wskazuje uzasadnienie do projektu – firmy nie będą zwolnione z obowiązku oceny adekwatności gromadzenia konkretnych informacji (tego, czy ich pozyskiwanie jest konieczne z punktu widzenia celu ich przetwarzania, czyli zatrudnienia pracownika). Dlatego te dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia mają być pozyskiwane nie obligatoryjnie, a jedynie gdy uzasadnia to sama rekrutacja.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane