statystyki

Szpitale zapłacą pracownikom ekstrastawki za 12 listopada

autor: Agata Szczepańska30.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:24
Chaos będzie tym większy, że część placówek – choć powinny pracować planowo – modyfikuje jednak grafiki i odwołuje planowe operacje.

Chaos będzie tym większy, że część placówek – choć powinny pracować planowo – modyfikuje jednak grafiki i odwołuje planowe operacje.źródło: ShutterStock

Choć 12 listopada placówki medyczne mają pracować zgodnie z harmonogramem, pracownikom będą musiały zapłacić jak za dzień świąteczny. Lekarze zastanawiają się, skąd ich pracodawcy wezmą na to pieniądze, skoro wielu wciąż nie wypłaciło im podwyżek, które mieli dostać w lipcu.

Senatorowie wprowadzili w piątek do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poprawkę, zgodnie z którą wolne będą mieć pracownicy handlu, ale na analogiczne zapisy dotyczące służby zdrowia się nie zgodzili. Z jednej strony nie powinno być to problemem – placówki medyczne pracują bowiem w systemie 24-godzinnym i ich pracownicy są przyzwyczajeni do pracy w nocy czy święta. Wtedy jednak nie są przeprowadzane w szpitalach planowe zabiegi, nie są czynne przychodnie. A tu mamy dzień niby świąteczny, ale z normalnym grafikiem. Czyli do pracy przyjdzie zdecydowanie więcej osób niż w święto.

– To kolejne pieniądze, które trzeba będzie zabrać z budżetu na leczenie pacjentów – mówi Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Zwraca uwagę, że taki dzień jest o ok. 50 proc. droższy od zwykłego. – Liczymy się też z tym, że będzie mniej pacjentów, więc produktywność będzie mniejsza, a to może wpłynąć na wykonanie ryczałtu. Na pewno negatywnie odbije się to na budżecie szpitali i wyniku finansowym – dodaje.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane