statystyki

Szpitale zapłacą pracownikom ekstrastawki za 12 listopada

autor: Agata Szczepańska30.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 30.10.2018, 07:24
Chaos będzie tym większy, że część placówek – choć powinny pracować planowo – modyfikuje jednak grafiki i odwołuje planowe operacje.

Chaos będzie tym większy, że część placówek – choć powinny pracować planowo – modyfikuje jednak grafiki i odwołuje planowe operacje.źródło: ShutterStock

Choć 12 listopada placówki medyczne mają pracować zgodnie z harmonogramem, pracownikom będą musiały zapłacić jak za dzień świąteczny. Lekarze zastanawiają się, skąd ich pracodawcy wezmą na to pieniądze, skoro wielu wciąż nie wypłaciło im podwyżek, które mieli dostać w lipcu.

Senatorowie wprowadzili w piątek do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poprawkę, zgodnie z którą wolne będą mieć pracownicy handlu, ale na analogiczne zapisy dotyczące służby zdrowia się nie zgodzili. Z jednej strony nie powinno być to problemem – placówki medyczne pracują bowiem w systemie 24-godzinnym i ich pracownicy są przyzwyczajeni do pracy w nocy czy święta. Wtedy jednak nie są przeprowadzane w szpitalach planowe zabiegi, nie są czynne przychodnie. A tu mamy dzień niby świąteczny, ale z normalnym grafikiem. Czyli do pracy przyjdzie zdecydowanie więcej osób niż w święto.

– To kolejne pieniądze, które trzeba będzie zabrać z budżetu na leczenie pacjentów – mówi Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. Zwraca uwagę, że taki dzień jest o ok. 50 proc. droższy od zwykłego. – Liczymy się też z tym, że będzie mniej pacjentów, więc produktywność będzie mniejsza, a to może wpłynąć na wykonanie ryczałtu. Na pewno negatywnie odbije się to na budżecie szpitali i wyniku finansowym – dodaje.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane