statystyki

W samorządzie nie ma miejsca dla urzędników mianowanych

24.10.2018, 08:40; Aktualizacja: 24.10.2018, 08:50
urzędnik

W wyniku przeniesienia urzędnik służby cywilnej uzyskuje inny status pracowniczy.źródło: ShutterStock

Sekretarz urzędu marszałkowskiego chce ściągnąć do pracy z urzędu wojewódzkiego urzędnika mianowanego. Ten jednak się waha, obawiając się, że straci część przywilejów. Czy urzędnik mianowany służby cywilnej zachowa uprawnienia, gdy zostanie pracownikiem samorządowym?

Nie, ponieważ ustawa o służbie cywilnej nie przewiduje takiej możliwości, a każda z pragmatyk urzędniczych zawiera odmienne i zasadniczo mniej korzystne regulacje. Artykuł 65 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1559) przewiduje, że przeniesienie urzędnika i pracownika tej służby poza korpus następuje na podstawie odrębnych przepisów.

I tak członek korpusu służby cywilnej może zostać przeniesiony na podstawie porozumienia pracodawców:

  • na stanowisko kontrolera – na podstawie art. 68a ust. 1 ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz.U. z 2017 r. poz. 524);
  • na stanowisko urzędnika państwowego zatrudnionego w urzędach administracji państwowej (takich jak Kancelaria Sejmu, Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Krajowe Biuro Wyborcze) – na podstawie art. 3a ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1915).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane