statystyki

Pod jakimi warunkami można zawrzeć klauzulę konkurencyjną podczas urlopu wychowawczego

autor: Sebastian Kryczka13.10.2018, 07:30
Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) ma na celu ochronę interesu zatrudniającego, gdy formalne więzi prawne przestały łączyć pracownika z pracodawcą.

Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) ma na celu ochronę interesu zatrudniającego, gdy formalne więzi prawne przestały łączyć pracownika z pracodawcą.źródło: ShutterStock

Pracownik z racji wykonywanego zawodu miał dostęp do szczególnie ważnych informacji pracodawcy. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym, w trakcie którego zdecydował się na wypowiedzenie umowy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynie jeszcze w trakcie korzystania z tego urlopu. Pracodawca uświadomił sobie, że nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji skutkującej po ustaniu zatrudnienia. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo wezwać pracownika do pracy, aby taką umowę podpisać? I czy potrzeba jej zawarcia nie koliduje z regulacją, wedle której przerwanie urlopu wychowawczego możliwe jest wyłącznie w przypadku zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez pracownika?

Pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy ma prawo do niepłatnego urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przy czym osobista opieka nie oznacza, że pracownik ma obowiązek przebywania z dzieckiem 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu w całym okresie korzystania z urlopu wychowawczego. W jego trakcie można bowiem podjąć pracę zarobkową, naukę lub szkolenie, pamiętając, że nie może to wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Czy wystąpi kolizja uprawnień

Zasadą jest, że urlop wychowawczy ma charakter nieprzerwany, a pracodawca nie może pracownika z tego urlopu odwołać w sytuacji wystąpienia ważnych względów organizacyjnych leżących po stronie pracodawcy – w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego. Istnieje jednak możliwość przerwania urlopu wychowawczego i zobowiązania pracownika do powrotu do pracy w przypadku zaprzestania przez niego sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (gdy przerwa w sprawowaniu opieki ma trwały charakter).

Problem w kontekście korzystania z urlopu wychowawczego może się pojawić w sytuacji, gdy pracownik składa w jego trakcie wypowiedzenie umowy o pracę, a okres wypowiedzenia pokrywa się z okresem korzystania z urlopu. Może to być zaskoczenie dla pracodawcy, który chciał z pracownikiem dopełnić dodatkowych formalności związanych z zatrudnieniem – np. zawrzeć umowę o zakazie konkurencji. Powstaje pytanie, czy pracodawca może zawrzeć w takim przypadku umowę o zakazie konkurencji i czy nie stanowi to naruszenia zasad korzystania z urlopu wychowawczego.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane